Kiedy stosować pastę do zębów bez fluoru?

0
1161
pasta do zębów bez fluoru

Proces mineralizacji zębów i kości w dużym stopniu zależy od podaży fluoru. Gdy w organizmie jest go zbyt mało, zęby stają się słabsze, bardziej podatne na próchnicę. Gdy jest go zbyt dużo, na zębach pojawiają się kredowe lub brunatne przebarwienia, dochodzi do pękania szkliwa i jego uszkodzenia. Dlatego w sprzedaży obok tradycyjnych past znajdziemy również pasty do zębów bez fluoru, zawierające inne substancje o podobnym działaniu. Kto powinien z nich korzystać?

Co to jest fluoroza?

To schorzenie wywołane zbyt dużą podażą fluoru w codziennej diecie, w tym stosowaniem dużej ilości produktów stomatologicznych zawierających fluor. Typowym objawem fluorozy są pojawiające się na szkliwie zębów podłużne, kredowe lub brunatne pasy. Z czasem na szkliwie mogą pojawić się również nadżerki i inne widoczne uszkodzenia. Zaawansowana fluoroza to niebezpieczny stan nie tylko dla zębów, ale i kości. W obawie przed przedawkowaniem fluoru wiele osób profilaktycznie rezygnuje ze stosowania past zawierających ten pierwiastek. Doskonałą dla nich alternatywą są pasty do zębów bez fluoru, najczęściej z tzw. płynnym szkliwem, czyli hydroksyapatytem, ekstraktami i olejkami roślinnymi o właściwościach antybakteryjnych, co jest pomocne w zwalczaniu i zapobieganiu próchnicy zębów. Bezfluorowe pasty do zębów to także dobry wybór dla małych dzieci, których zęby nie potrzebują dużej dawki tego pierwiastka.

Co zamiast fluoru?

Alternatywą dla produktów stomatologicznych z fluorem są preparaty z hydroksyapatytem. Większość dostępnych w sprzedaży past do zębów bez fluoru zawiera właśnie tę bioaktywną substancję. Hydroksyapatyt pomaga likwidować drobne uszkodzenia szkliwa, wzmacniając je, wygładzając jego powierzchni i subtelnie wybielając. Pasty do zębów bez fluoru, z hydroksyapatytem, polecane są do stosowania dorosłym z fluorozą, a także małym dzieciom, które nie powinny stosować tradycyjnych past z dużą dawką fluoru. Ważnym składnikiem takich past jest również ksylitol, czyli cukier brzozowy. Jest to substancja słodząca, ale o działaniu antybakteryjnym. Nie przyczynia się do powstawania próchnicy, a poprawia smak pasty, dzięki czemu dzieci chętniej ją stosują.

Większość tradycyjnych past do zębów to produkty zawierające odpowiednio dobraną dawkę fluoru, pierwiastka odgrywającego ważną rolę w procesach mineralizacji szkliwa zębów i kości. W przypadku małych dzieci, a także dorosłych z fluorozą lub nadwrażliwością na fluor lepszym wyborem mogą okazać się jednak bezfluorowe pasty z hydroksyapatytem, substancjami przeciwdziałającymi próchnicy, wzmacniającymi dziąsła i zęby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here