Prawidłowa ochrona strefy intymnej to podstawa i gwarancja zachowania długiego zdrowia. Nie należy więc zaniedbywać codziennej pielęgnacji i higieny miejsc intymnych. Nie każdy jednak wie, jak przeprowadzać ją prawidłowo. Poniżej przybliżamy więc najważniejsze zasady higieny intymnej.
Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/higiena-intymna-najwazniejsze-zasady/
Jak prawidłowo przeprowadzić pielęgnację i higienę strefy intymnej?
Strefa intymna w szczególności u kobiet jest narażona na wiele sytuacji, które mogą doprowadzić do dyskomfortu, a w cięższych przypadkach skutkować otarciami, świądem, upławami. Poza tym, że higienę miejsc intymnych należy wykonywać codziennie, powinny być do niej również używane różnego rodzaju środki pielęgnacyjne. Na rynku dostępnych jest ich dziś bardzo wiele. Możemy wybierać między żelami, oliwkami, płynami czy też piankami, które mają działanie antybakteryjne i ochronne, a przy tym nie posiadają składników drażniących, jak alkohol czy inne środki chemiczne. Aby więc nie podrażnić okolic intymnych, warto na drogeryjnych półkach sięgać po te produkty, które są przede wszystkim pochodzenia naturalnego.
Ponadto należy również pamiętać o tym, że zbyt częsta higiena miejsc intymnych może poważnie zaburzać ich naturalną florę bakteryjną oraz prowadzić do ich przesuszenia, co spowoduje, że zewnętrzne narządy płciowe staną się bardziej podatne na infekcje i mikrourazy. Szczególnej dbałości o higienę wymagają jednak takie sytuacje jak miesiączka czy też infekcja intymna.
Czynniki, które nie sprzyjają właściwej higienie intymnej
Wśród czynników, które mogą utrudniać właściwe przeprowadzanie higieny intymnej można wyróżnić:
- nieprawidłowo dobrane kosmetyki i środki do codziennej pielęgnacji;
- zbyt obcisła odzież, ograniczająca cyrkulację powietrza oraz zatrzymująca wilgoć i ciepło w okolicach zewnętrznych narządów płciowych;
- ucisk i tarcie wywołane przez zbyt ciasną odzież, prowadzące do urazów;
- noszenie bielizny z włókna syntetycznego – sprzyja poceniu się oraz powoduje rozwój zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Zobacz też: https://onkoline.pl/jakie-prozdrowotne-wlasciwosci-ma-kawa/