Jak odżywiać dzieci, gdy uprawiają sport?

0
741
Dieta młodych sportowców to dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały
fot. Pixabay.com

Żywienie dzieci na każdym etapie życia to klucz do ich dobrego zdrowia i samopoczucia. Zdrowa, zrównoważona dieta ma ogromny wpływ na ich rozwój psychofizyczny i to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za dostarczanie im odpowiednich porcji witamin, minerałów i składników odżywczych. Jeszcze większe znaczenie ma to wówczas, gdy nasze pociechy od najmłodszych lat chcą trenować i uprawiać sport.

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/zywienie-mlodych-sportowcow/

Tłuszcze, białko i węglowodany w diecie dzieci, które uprawiają sport

Około 20-25% energii młodzi zawodnicy powinni czerpać z tłuszczów. Mamy tu na myśli przede wszystkim zdrowe tłuszcze, roślinne, nienasycone, które dobrze uzupełnią ich zapotrzebowanie. Dzieci znacznie szybciej spalają tkankę tłuszczową niż dorośli. Dopiero z czasem zaczyna się to zmieniać i tempo spalania spada.

Zapotrzebowanie na białko u dzieci ze względu na to, że ciągle rosną, jest bardzo duże. Jeśli dodatkowo jeszcze nasze dziecko trenuje jakiś sport powinniśmy bardzo zadbać o to, aby nie doszło do niedoborów białka. W przypadku aktywnego trybu życia to ono odpowiada za regenerację i odbudowę tkanki mięśniowej. Dlatego też dieta młodych sportowców powinna być bogata w drób, jajka, mleko i przetwory mleczne, ryby, soczewicę, tofu, orzechy.

Węglowodany są najważniejszym źródłem energii dla dzieci. Również tych, które są aktywne fizycznie i regularnie uczestniczą w różnych treningach. Węglowodany powinny pokrywać 50% ich zapotrzebowania na energię. Warto sięgać przede wszystkim po te, które mają niski indeks glikemiczny, aby nie spowodować zagrożenia otyłością.

Jadłospis przed i po treningu

Tak jak u dorosłego człowieka, u dziecka, które szykuje się na trening warto zadbać o odpowiednią ilość glikogenu. Ten zaś magazynowany jest w mięśniach i jest pochodną węglowodanów. Jeśli nasze dziecko przed treningiem zje posiłek bogaty w węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, wsparte również przez białko i zdrowe tłuszcze, możemy być pewni, że przez cały trening nie zabraknie mu energii.

Natomiast po treningu należy umożliwić młodym mięśniom jak najszybszą regenerację. Wówczas istotne jest uzupełnienie wyczerpanych zapasów glikogenowych. Także również posiłek potreningowy powinien być bogaty w węglowodany. Dodatkowo warto na talerzu podać też białko. To zagwarantuje szybszą regenerację organizmu.

Zobacz też: https://onkoline.pl/jakie-sporty-walki-uprawiac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here