Osoby starsze i niepełnosprawne często miewają problemy z nietrzymaniem moczu. Aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie i wykonywanie niezbędnych czynności, przygotowano dla nich specjalne pieluchomajtki, które zapewniają im higienę i wysoki komfort. Dowiedz się o nich jak najwięcej, aby prawidłowo wybrać dla bliskiej ci osoby.
Czym dokładnie są pieluchomajtki?
Każdy z nas ma w swojej rodzinie osoby starsze i/lub niepełnosprawne. Niestety to właśnie u nich pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że będą mogli cieszyć się aktywnością czy choćby załatwić sprawy urzędowe, ciągle mając problem z sączącymi się kroplami moczu.
Właśnie dla osób, które borykają się z takimi problemami, przygotowane zostały pieluchomajtki. Są to specjalnie wyprofilowane środki higieniczne dla pań i panów, które wyłapują krople moczu. Zostały wyposażone w bardzo chłonne wkłady, a jednocześnie są jak najcieńsze, aby pozostawały niewidoczne pod ubraniem. Przygotowuje się je z wygodnych materiałów, które nie powodują odparzeń i są na tyle przewiewne, by zapewniały komfort nawet przez cały dzień. Dobrze dopasowują się do ciała, by w pełni ograniczyć szansę na przeciekanie.
Jak wybrać odpowiednie pieluchomajtki?
Pierwszym i najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę, wybierając pieluchomajtki dla osoby bliskiej, jest ich chłonność. Dla osób, które mają problem z lekkim nietrzymaniem moczu w ciągu dnia lub z wysiłkowym nietrzymaniem moczu idealnie sprawdzą się artykuły higieniczne o pierwszym bądź drugim stopniu chłonności. Są bardzo cienkie i delikatne, a jednocześnie wchłaniają wystarczającą ilość moczu, by zapewnić osobie cierpiącej na ten problem komfort i higienę.
Z kolei osoby, które doświadczają inkontynencji (ciężkiego nietrzymania moczu), powinny sięgnąć po pieluchomajtki o najwyższym, czwartym stopniu chłonności. Dzięki temu nawet w przypadku poważnego problemu będą mieć pewność, że nie przydarzy się im żaden przykry i krępujący wypadek. Niestety są one nieco grubsze od niższych stopni chłonności, dlatego powinny po nie sięgać tylko osoby, które rzeczywiście cierpią na poważne problemy, w tym osoby leżące i wymagające stałej opieki. Sprawdzą się podczas opieki dziennej i nocnej.
Wszystkie wymienione typy pieluchomajtek znajdziesz pod adresem https://pharmamed24.pl/pl/c/Pieluchomajtki-dla-doroslych/16.
Rozmiar
Kolejną ważną kwestią jest rozmiar pieluchomajtek, które powinny być dobrze dopasowane do ciała, aby uniknąć przeciekania moczu, a jednocześnie nie mogą uwierać. Dlatego też warto je dobrać jak najbardziej idealnie do sylwetki chorego i dodatkowo dopasować za pomocą elastycznych taśm lub rzepów, by znajdowały się jak najbliżej ciała. Aby dobrze zorientować się w wielkości, należy porównać obwód pasa i bioder pacjenta z tabelami dostępnymi na opakowaniach.
Wciągane i zapinane
Pieluchomajtki mogą być wciągane lub zapinane. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od tego, jaki jest stopień samodzielności osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu. W przypadku osób, które nie poruszają się samodzielnie i wymagają pomocy osób trzecich, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się artykuły higieniczne zapinane na rzepy, co ułatwi ich zakładanie i zdejmowanie. W przypadku osób poruszających się samodzielnie lepsze mogą okazać się pieluchomajtki wciągane, które mogą zastąpić bieliznę i umożliwiają samodzielne, normalne korzystanie z toalety.