Czy wiesz, że choroby siatkówki oka są jednymi z tych, które diagnozowane zostają w okulistyce najczęściej? Ich bagatelizowanie może skutkować nawet trwałą utratą widzenia, natomiast dobrą informacją jest ta, że udaje się je całkowicie niwelować. Jedną z metod leczenia chorób siatkówki oka jest tzw. zastrzyk, czyli iniekcja doszklistkowa. Dowiedz się więcej.
Zastrzyki do wnętrza gałki ocznej
Zastrzyki w oko, chociaż wydają się przeraźliwe, to tak naprawdę są jednym z najmniej inwazyjnych sposobów leczenia różnych chorób siatkówki oka. Co więcej, ta nowoczesna metoda, która została powszechnie wdrożona w ramach leczenia wad widzenia dopiero w 2006 roku, jest optymalnie skuteczna i nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Należy jednak wiedzieć, że popularny już w okulistyce zastrzyk w oko nie jest metodą leczenia, którą stosuje się jednorazowo, iniekcje należy powtarzać dla utrzymania ich leczniczego efektu.
Jakie choroby leczy się zastrzykiem w oko?
Okazuje się, że iniekcje w gałkę oczną z powodzeniem stosuje się w zakresie leczenia różnych chorób narządu widzenia. Istotne jest, aby dobrać odpowiednią substancję aktywną zastrzyku. Przykładem mogą być antybiotyki, które świetnie sprawdzają się w przypadku leczenia infekcji o podłożu bakteryjnym.
Zastrzyki w oko są też skuteczną metodą leczenia chorób, takich jak stany zapalne oczu i błony naczyniowej czy powstających zakrzepów.
Jak przebiega iniekcja doszklistkowa?
Zastrzyk w oko musi być przeprowadzony przez odpowiednio wykwalifikowanego medyka z właściwymi kompetencjami i po szkoleniach. Zabieg realizowany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, najczęściej w postaci kropli albo specjalnego żelu. Oko jest również dezynfekowane, aby zniwelować ryzyko infekcji bakteryjnej. Sam zastrzyk wykonuje się w miejscu występującego ogniska chorobowego, jednak zawsze w takim miejscu gałki ocznej, w którym iniekcja jest optymalnie bezpieczna i nie powoduje wady w zakresie widzenia.
Czy zastrzyk do oka jest bezpieczny?
Absolutnie tak. Zastrzyki w oko są nieinwazyjną metodą leczenia, która bardzo rzadko wywołuje powikłania. Po zabiegu pacjent może jedynie odczuwać szczypanie, kłucie oka w miejscu wykonania iniekcji, a na gałce ocznej może wystąpić zaczerwienienie lub niewielki wylew. Częstym powikłaniem, które utrzymuje się maksymalnie kilka dni, jest również tzw. zespół suchego oka. Warto podkreślić, że sam zabieg trwa dosłownie chwilę i jest całkowicie bezbolesny.
Chociaż iniekcja w gałkę oczną jest w pełni bezpieczna, to jednak z tej metody leczenia wad widzenia nie może korzystać każdy pacjent okulistyczny. Przeciwwskazaniem może być między innymi zakażenie bakteryjne powierzchni oka, przebycie udaru albo zawału mięśnia sercowego. Od takich stanów chorobowych należy odczekać przynajmniej 6 miesięcy.