Psychiatra to lekarz, który sprawi, że znów będziesz mógł żyć pełnią życia

0
632
Psychiatra

Jeszcze jakiś czas temu psychiatrzy uznawani byli za lekarzy osób obłąkanych. Tak się wszystkim kojarzyli. Jednak przemiany gospodarcze i społeczne istotnie wpłynęły na życie współczesnych społeczeństw. Ludzie zaczęli odczuwać problemy, których kiedyś nie diagnozowano. Problemy te mogą dotyczyć każdego z nas. I to niezależnie od tego, czy w rodzinie ktoś leczył się psychiatrycznie. Psychiatra to specjalista, który posiada narzędzia dedykowane do poprawy samopoczucia i lepszego życia. Nikt nie powinien się zatem wstydzić konsultacji, która powinna być uznawana na równi z wizytą u kardiologa czy okulisty.

Co leczy psychiatra?

Psychiatria to dziedzina, która zajmuje się wszelkiego rodzaju zaburzeniami psychicznymi oraz ich zapobieganiem. W związku z tym, że człowiek jest dość skomplikowaną istotą, która jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, nauka ta ma szansę na ciągły rozwój. Jakie schorzenia leczą psychiatrzy? Wśród najbardziej powszechnych wymienić można:

  • depresję,
  • stres,
  • nerwicę i lęki,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia odżywiania,
  • zaburzenia osobowości,
  • zaburzenia psychotyczne.

Obecnie jednym z największych wrogów człowieka jest stres. To właśnie niemoc w radzeniu sobie z codziennością może doprowadzić do wielu innych schorzeń. I co trzeba podkreślić, nie tylko psychicznych, ale również związanych z naszym ciałem. Ciągle odczuwany stres powoduje pogorszenie stanu naszego zdrowia. Przyczynia się do tego, że źle śpimy, niedobrze się odżywiamy, nie potrafimy zaadaptować się do nowych sytuacji.

Niestety coraz więcej osób cierpi także na zaburzenia osobowości. Przejawiają się one w różny sposób, np. w samookaleczaniu się lub trudnościach w relacjach międzyludzkich. Z kolei zaburzenia psychotyczne objawiają się w postaci halucynacji wzrokowych, słuchowych i węchowych, urojeniach, obniżeniach nastroju. Ich powodem mogą być czynniki genetyczne oraz środowiskowe, ale także defekty odpornościowe i deficyty i dysfunkcje mózgu.

Jak wygląda proces leczenia?

Współczesna psychiatria to zespół nowoczesnych metod leczenia, oparty na konsultacjach z pacjentem, ale nie tylko. Dużą rolę odgrywają także badania i konsultacje z innymi lekarzami. Dlatego, że część chorób psychicznych może mieć także inne podłoże, np. endokrynologiczne.

>> Sprawdź jak uzyskać zwolnienie online z powodu problemów psychologicznych.

Równie duże znaczenie może mieć terapia psychosomatyczna, czyli praca ciałem. Wyniki badań potwierdzają bowiem istotny wpływ aktywności fizycznej na jakość naszego życia. Istotne jest także nauczenie się technik relaksacyjnych. Jednym z elementów procesu leczenia może być także specjalistyczna dietoterapia medyczna. Właściwe odżywianie jest fundamentem odpowiedniej formy psychicznej. Warto podkreślić, że sposób leczenia jest każdorazowo dobierany do potrzeb konkretnej osoby.

Która poradnia psychiatryczna jest godna polecenia?

Jeśli odczuwamy jakiekolwiek problemy związane z psychiką lub zauważyliśmy jakieś nieprawidłowości u najbliższych nam osób, warto wybrać się na konsultację do psychiatry. Poradnie i gabinety psychiatryczne znajdują się w każdym mieście w Polsce.

Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z usług przychodni psychiatrycznych, których wykaz dostępny jest na stronie internetowej: Psychiatra.eu. Placówki mieszczą się w centrum Warszawy oraz w takich dzielnicach, jak np. Ochota, Bielany, Praga. Psychiatrzy przyjmują zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci. Co ciekawe, w ofercie są także wizyty domowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here