Mango, to owoc znany w naszym kraju, lecz mało kupowany, bo jeszcze nie do końca doceniany. Mango jest soczystym owocem pochodzącym z drzewa owocowego i rosnącym w Azji Południowej w środowisku naturalnym oraz uprawianym w krajach tropikalnych. Największym producentem owocu mango są Indie, Chiny i Tajlandia. Każdego roku uprawy w tych krajach sięgają 46 milionów ton.
Czy mango a odchudzanie idą w parze pyta wiele osób dbających o linię, odchudzających się i jednocześnie pragnących się zdrowo odżywiać? Bo warzywa i owoce są pokarmem, po który chętnie sięgają wszyscy ci, którzy potrzebują więcej witamin, aby wzmocnić swój organizm i te osoby, które liczą kalorie. Ogólnie wśród owoców są te niskokaloryczne, średnio kaloryczne i wysokokaloryczne.
Mango można zaliczyć do średnio kalorycznych, gdyż w 100 gramach posiada 60 kalorii, to jest tyle samo co w przypadku 100 gram gotowanych ziemniaków. Warto jednak wiedzieć, że niektóre odmiany mango, jak na przykład odmiana apple w 100 gramach ma 20 kalorii więcej.
Owoc mango jest wskazany wszystkim tym, którzy są na diecie odchudzającej, bo 83,5 gram zajmuje w nim woda. W 100 gramach mango jest 15 gram węglowodanów i 1,6 gram błonnika, a zawartość tłuszcz i białko sięga mniej niż połowę jednego grama. Można więc wyciągnąć wniosek, że mango a odchudzanie, to bardzo dobre połączenie, gdyż owoc ten dostarcza organizmowi witamin i minerałów, zaspakaja głód i pragnienie, a przy tym nie tuczy.
W mango znajduje się witamina A, B1, B2, B6, C, PP oraz magnez, fosfor, żelazo, wapń, potas, sód. Poza tym zawarty w owocu błonnik wpływa na odchudzanie, gdyż pomaga szybciej spalać wszystko to, co dostało się do żołądka. Odpowiedni metabolizm, to skarb, bo znacznie przyspiesza przemianę materii i oczyszcza przewód pokarmowy, aby w nim nic nie zalegało. Poza tym mango posiada kwas foliowy, który reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy i mózg. Kwas foliowy ma dobroczynne działanie na dziecko w okresie płodowym, gdyż wpływa na jego wzrost, wagę i zdrowy rozwój. Kwas foliowy można znaleźć w owocach mango, w pomarańczach, w bananach, w awokado oraz w szpinaku, pomidorach, fasoli, soczewicy i soi, burakach, kapuście oraz w orzechach i pestkach słonecznika.
Na półkach sklepowych są nie tylko owoce mango, lecz także soki pochodzące z tego owocu. Kupując te owoce trzeba wiedzieć, że do spożycia nadaje się tylko miąższ. Poza tym owoce mango mogą posiadać smak słodki lub kwaskowaty, gdyż zależy on od odmiany owocu.