Wzrok to najważniejszy zmysł w życiu człowieka, pozwalający na odbiór większości informacji napływających z otoczenia. Zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu odbierają komfort i mogą poważnie utrudnić codzienne życie. Naprzeciw osobom zmagającym się ze schorzeniami widzenia wychodzą jednak nowoczesne metody leczenia, takie jak laserowa korekcja wzroku. Na czym polega zabieg i czy każdy może z niego skorzystać? Podajemy najważniejsze informacje i przedstawiamy wady i zalety laserowej korekcji wzroku.
Laserowa korekcja wzroku – czym jest?
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny zabieg medyczny pozwalający na skorygowanie nabytych i wrodzonych wad wzroku. Pozwala na odzyskanie prawidłowej ostrości widzenia i pozbawia pacjenta konieczności dalszego korzystania z tradycyjnych okularów lub soczewek. Procedura wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Zabieg właściwy poprzedzony jest dokładnym badaniem kwalifikacyjnym. Po jego wykonaniu pacjent zobowiązany jest do przestrzegania wystosowanych przez lekarza zaleceń, stawiania się na wizyty kontrolne i przyjmowania leków.
Przebieg laserowej korekcji wzroku
Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest bezdotykowo. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a czas jej trwania to z reguły kilkanaście minut. W trakcie zabiegu lekarz przy użyciu komputerowo sterowanej, precyzyjnej wiązki lasera dokonuje modelowania krzywizny rogówki. Aparatura wyposażona jest system śledzenia ruchów gałki ocznej w sześciu płaszczyznach, co zapewnia działanie wyłącznie na pożądanym obszarze. Obrana metoda, zakres działań i moc lasera dobierane są indywidualnie do rodzaju występującej wady, stopnia jej zaawansowania oraz konkretnych potrzeb pacjenta. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://4lomza.pl/index.php?wiad=47682.
Laserowa korekcja wzroku – wady i zalety
Laserowa korekcja wzroku to szybki i bezbolesny zabieg, który nie wymaga hospitalizacji. Procedura jest sterylna i bezpieczna. Nie dochodzi do uszkodzenia innych tkanek i krwawienia, nie ma również blizn zabiegowych. Wyraźną poprawę widzenia można z reguły dostrzec już na drugi dzień. Atutem jest także krótki okres rekonwalescencji. Pomimo niewątpliwych zalet, laserowa korekcja wzroku nie jest pozbawiona wad. Do największych zalicza się wysoką cenę i brak refundacji przez NFZ. Ponadto, do zabiegu mogą przystąpić wyłącznie osoby spełniające określone kryteria względem wielkości wady, stanu zdrowia i wieku.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.