Od pewnego czasu rehabilitacje przeprowadzane z użyciem pola magnetycznego cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego, gdyż mają one bardzo dobroczynny wpływ na większość procesów ludzkiego organizmu.
Pole magnetyczne a rehabilitacja
Rehabilitacja z użyciem pola magnetycznego pozwala w znacznym stopniu na zminimalizowanie wielu dolegliwości u pacjentów borykających się z różnego rodzaju schorzeniami. Magnetoterapia w znacznym stopniu zwiększa zdolność komórek do wykorzystania tlenu oraz bardzo dobrze wpływa na poszczególne przemiany energetyczne.
Pole magnetyczne znacznie poprawia ukrwienie, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza obrzęki oraz posiada działanie przeciwzapalne.
Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego w znacznym stopniu minimalizują różnorodne dolegliwości bólowe oraz przyspieszają leczenie świeżych złamań.
Pole magnetyczne sprzyja także leczeniu stawów, więzadeł i ścięgien oraz w znacznym stopniu wpływa na regenerację tkanek miękkich. Ponadto skutecznie redukuje napięcie mięśniowe oraz regeneruje tkankę nerwową.
Kiedy stosuje się magnetoterapię?
Pole magnetyczne posiada cenne właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne i może być z powodzeniem stosowane w leczeniu wielu przewlekłych oraz ostrych schorzeń. Wśród wielu z nich można wymienić:
– poważne urazy kości oraz stawów,
– uszkodzenia więzadeł oraz ścięgien
– osteoporozę,
– różnorodne urazy tkanek miękkich
Ponadto pole magnetyczne w dużym stopniu przyspiesza gojenie się ran oraz likwiduje uciążliwe owrzodzenia skóry.
Rehabilitacja z użyciem pola magnetycznego jest także wykonywana u pacjentów po udarze mózgu, u osób chorujących na stwardnienie rozsiane oraz chorujących na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. W tym przypadku tego typu zabiegi są bardzo pomocne, bowiem w dużej mierze zmniejszają poranną sztywność stawów oraz uciążliwe dolegliwości bólowe.
Ponadto magnetoterapię stosuje się u pacjentów chorujących na
reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie nerwów (w tym rwa kulszowa)oraz u tych którzy posiadają zaburzenia krążenia obwodowego. Wskazana jest także podczas występowania zapalenia zatok oraz w przypadku występowania uciążliwych zaburzeń przemiany materii.
Jak wykonywane są zabiegi z użyciem pola magnetycznego?
Tego typu zabiegi zazwyczaj są wykonywane w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutycznych, które dysponują wysokiej jakości sprzętem. Rehabilitacja z użyciem pola magnetycznego powinna być zawsze odpowiednio dostosowana do schorzeń poszczególnych pacjentów.
Każdy pacjent powinien zawsze pamiętać o tym, aby przed uruchomieniem pola magnetycznego zdjąć biżuterię, zegarek oraz inne metalowe elementy. Ponadto powinien odłożyć telefon na odpowiedniej odległości, gdyż urządzenie to może w dużym stopniu zaburzyć działanie pola magnetycznego.
Istotne przeciwwskazania do magnetoterapii
Co prawda pole magnetyczne jest bardzo pomocne w leczeniu wielu bolesnych oraz uciążliwych schorzeń, niemniej istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania tego typu zabiegów.
Warto pamiętać o tym, że magnetoterapia nie może być stosowana u kobiet w cięży, u osób chorych na raka oraz u tych osób, które przechodzą ostre infekcje bakteryjne lub wirusowe.
Zabiegi z użyciem pola magnetycznego nie są także wskazane w przypadku występowania:
– zakrzepowego zapalenia żył
– poważnych chorób układu sercowo -naczyniowego,
– grzybicy
– skłonności do krwawień oraz siniaków,
– gruźlicy
Ponadto tego typu zabiegi są przeciwwskazane w przypadku posiadania przez chorego rozrusznika serca oraz innych implantów metalowych.
Jak przebiega rehabilitacja polem magnetycznym?
Rehabilitacja z użyciem pola magnetycznego polega na wytwarzaniu pola magnetycznego posiadającego zmienny potencjał. Umieszczenie żywej tkanki w okolicach pola magnetycznego powoduje zmiany w równowadze jonowej, co w dużym stopniu wpływa zmianę metabolizmu.
Stosowanie rehabilitacji z użyciem pola magnetycznego jest coraz bardziej popularne, a dzięki jej stosowaniu wielu schorowanych osób może liczyć na lepsze samopoczucie.