Zaburzenia na tle psychicznym zwykle rozwijają się powoli. Jednak warto bacznie obserwować swój organizm i swoje zachowania. Zwracać uwagę na niecodzienne objawy, które mogą wskazywać na to, że coś złego dzieje się z naszą psychiką. Ważne jest, żeby zacząć działać od samego początku! Depresja, stany lękowe, czy nawet przewlekły stres to problemy, które utrudniają normalne funkcjonowanie i powoli wyniszczają organizm. Jak sprawdzić, czy problem nas dotyczy?
Depresja – podstępna choroba, której nie da się dostrzec na pierwszy rzut oka
Każdy z nas czasem ma gorszy nastrój, jest w dołku, odczuwa smutek czy przeżywa poczucie braku sensu w tym, co robi. Jednak takie epizody zazwyczaj szybko mijają. Często wystarczy szczera rozmowa z bliską osobą, jej wsparcie, czy jakiś pozytywny bodziec, który doda otuchy, nastroi pozytywnie do życia. Niestety, kiedy stan smutku i przygnębienia przedłuża się (trwa co najmniej 2 tygodnie) i utrudnia normalne funkcjonowanie, możemy mówić o depresji.
Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Według danych WHO w 2020 cierpiało na nią ponad 260 milionów osób. Depresja to podstępna choroba, która utrudnia normalne życie. Nie pozwala pracować, uczyć się, spać, jeść, dobrze się bawić. Osoba zmagająca się z depresją przestaje interesować się codziennością. To, co dawało jej wcześniej radość, przestaje ją cieszyć. Nieustannie odczuwa bezsilność, bezradność i beznadziejność sytuacji. Uważa, że jej życie nie ma sensu.
Skuteczne leczenie depresji to połączenie specjalistycznej terapii zajęciowej lub indywidualnej z odpowiednio dobranymi lekami przepisanymi przez lekarza psychiatrę.
Czym objawiają się stany lękowe?
To naturalne, że czasem się czegoś boimy. Strach jest bowiem ważny dla naszego zdrowia i życia. Jest naturalną reakcją organizmu na realne zagrożenie. Pozwala go uniknąć lub zminimalizować. Jednak strach to nie to samo, co lęk. Lęk to stan, w którym dominuje przedłużające się – i co kluczowe, irracjonalne – uczucie silnego zagrożenia. Osoba zmagająca się ze stanami lękowymi przez większość czasu czuje zmartwienie i niepokój. Ma trudności w uspokajaniu się, często męczy ją poczucie przytłoczenia lub przerażenia. Lękowi mogą towarzyszyć takie objawy jak: bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, zaczerwienienie lub blednięcie skóry, ból w obrębie klatki piersiowej, nadmierna potliwość.
Zaburzenia lękowe, podobnie jak depresję, leczy się poprzez połączenie odpowiedniej psychoterapii i farmakoterapii.
Długotrwały stres powoli wyniszcza organizm
Krótkotrwały stres może działać mobilizująco. Silne napięcie nerwowe jest naturalną reakcją na trudne sytuacje. Jednak problem pojawia się wtedy, kiedy stres się przedłuża. Przewlekła postać stresu powoli wyniszcza organizm, utrudniając normalne funkcjonowanie. Długotrwały stres ma negatywny wpływ na zdrowie. Znacznie osłabia odporność i może zaostrzać objawy chorób autoimmunologicznych – np. Hashimoto czy łuszczycy. Może prowadzić również do rozwoju poważnych schorzeń – takich jak nadciśnienie tętnicze, zespół jelita drażliwego, cukrzyca, czy zawał serca. Stres to także pierwszy krok do zaburzeń na tle psychicznym. Wywołuje huśtawkę nastrojów, złe samopoczucie, kłopoty ze snem i koncentracją, a nawet może prowadzić do rozwoju stanów lękowych, nerwicy czy depresji.
Test na depresję, stany lękowe i przewlekły stres
Kiedy zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek objawy wskazujące na to, że mamy do czynienia z zaburzeniem na tle psychicznym, warto wybrać się do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry. Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Na stronie psychomedic.online dostępny jest darmowy test psychologiczny DASS 21, który przedstawia skalę depresji, lęku oraz stresu. Test nie zastąpi jednak profesjonalnego badania u specjalisty, jednak da pewien pogląd, czy warto już teraz skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Test składa się z 21 prostych pytań. Ważne jest, by odpowiadać zgodnie z prawdą. Wtedy wyniki będą w pełni miarodajne.
Wynik potwierdzający istnienie problemu jest wskazaniem do konsultacji z odpowiednim specjalistą. Pamiętajmy jednak, że do psychoterapeuty czy psychiatry możemy zwrócić się nie tylko w przypadku wystąpienia poważnych zaburzeń psychicznych. Jego profesjonalna porada może być niezwykle pomocna w najróżniejszych sytuacjach – także wtedy, gdy np. znajdujemy się w kryzysie życiowym lub doświadczamy trudności w wychowaniu dziecka.