Rehabilitacja kolana

0
1235
Rehabilitacja kolana

Stawy kolanowe każdego człowieka są bardzo mocno narażone na różnorodne kontuzje oraz urazy. Ponadto wraz z wiekiem u wielu osób dochodzi do bolesnych w skutkach chorób zwyrodnieniowych. Wówczas to niezbędna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja wykonywana pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Profesjonalna rehabilitacja stawów kolanowych

Rehabilitacja w obrębie stawów kolanowych jest niezbędna w przypadku występowania bolesnych dolegliwości. Profesjonalnie przeprowadzona fizjoterapia jest bowiem gwarancją odzyskania sprawności tej części nogi. Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń przeprowadzanych w ośrodku rehabilitacyjnym z czasem możliwe jest bezbolesne zginanie oraz prostowanie kończyn i wykonywanie poszczególnych ruchów rotacyjnych przy ugiętym kolanie.

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia stawów kolanowych?

Mnóstwo osób, zwłaszcza w starszym wieku skarży się na dokuczliwy ból w obrębie stawów kolanowych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż istnieje kilka istotnych przyczyn tego zjawiska.

Każdy staw kolanowy, w wyniku wykonywania poszczególnych aktywności, które często nie są związane z uprawianiem sportem, musi wytrzymywać kilkaset kilogramów nacisku, co z biegiem lat prowadzi do poważnych uszkodzeń. Wówczas to wymagane jest zastosowanie czym prędzej specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych. Warto pamiętać o tym, że wszelkie zaniedbania dolegliwości bólowych mogą przyczynić się do znacznego wydłużenia procesu leczenia, a często także do trwałej niepełnosprawności.

Dolegliwości bólowe kolan mogą także być związane ze znacznymi przeciążeniami w pracy oraz z występowaniem poważnych chorób reumatycznych oraz onkologicznych. Ponadto mogą być przyczyną nagłego urazu mogą występować podczas uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych. Wśród wielu z nich można wymienić: narciarstwo, jazdę na rolkach, grę w piłkę nożną, siatkówkę, bieganie czy koszykówkę.

prześwietlenie kolana

Kiedy udać się do lekarza?

Borykając się z dokuczliwymi dolegliwościami kolan warto czym prędzej udać się do lekarza – specjalisty. Wizyta jest konieczna w sytuacji, gdy
utrzymuje się opuchlizna stawu kolanowego, a pacjent odczuwa nagły oraz silny ból kolana. Ponadto wizyta jest niezbędna gdy staw kolanowy jest zablokowany lub przykurczony oraz gdy występuje widoczne zasinienie lub spadek temperatury kończyny.

Skuteczne metody fizjoterapii kolan

Osoby z dolegliwościami kolan zazwyczaj są kierowane przez lekarza na rehabilitację. Wśród wielu bardzo pomocnych zabiegów można
wymienić kinezyterapię, a więc poszczególne ćwiczenia ruchowe.

Bardzo często stosowane są niezwykle skuteczne aplikacje specjalnych plastrów, które to w znacznym stopniu zmniejszają dolegliwości bólowe.

W ośrodkach rehabilitacyjnych wykonywane są także profesjonalne zabiegi, wśród których można wymienić: ultradźwięki, pole magnetyczne, hydroterapię, leczenie zimnem, laseroterapię oraz elektroterapię. Ponadto pacjenci zazwyczaj wykonują pod okiem fizjoterapeutów poszczególne ćwiczenia usprawniające pracę stawów kolanowych.Ponadto polecany jest drenaż limfatyczny, masaże oraz liberalizacja powięzi.

ćwiczenia na kolano

Rehabilitacja po zabiegach operacyjnych

Rehabilitacja kolana bardzo często jest wykonywana u pacjentów, którzy to zostali poddani poważnym zabiegom kolan.
Wśród najczęstszych urazów, które to wymagają wykonania zabiegu można wymienić urazy więzadeł, naderwanie więzadła pobocznego przyśrodkowego, zwichniecie rzepki czy też uszkodzenie łąkotki.

Wówczas to często stosowanym zabiegiem jest artroskopia kolana. Jest to zabieg o małym stopniu inwazyjności, jednak wymaga on odbycia rehabilitacji. W tym przypadku w początkowym okresie rehabilitacji fizjoterapeuta musi zadbać o maksymalne odciążenie kolana i w związku z tym zalecić odpowiednie pozycje w których to pacjent powinien utrzymywać są kończynę. Po pewnym czasie do rehabilitacji włączane są takie ćwiczenia, które pozwalają pacjentowi na uzyskanie normalnej ruchomości stawu oraz przywrócenie odpowiedniej masy mięśniowej. W końcowym etapie rehabilitacji kończyna jest przywracana do stanu pełnej sprawności.

Dzięki odpowiedniej rehabilitacji następuje znaczna poprawa komfortu życia poszczególnych pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here