Najczęstszymi przypadłościami, z jakimi pacjenci na ogół zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych, są oczywiście standardowe ubytki, które powstają bezpośrednio w zębach. Wywołuje je próchnica. Nadmierne spożycie cukru lub nieprawidłowa albo zaniedbywana higiena mogą prowadzić do nagromadzania się bakterii odpowiedzialnych właśnie za rozwój próchnicy i – koniec końców – doprowadzanie do ubytków. W powstałych w ten sposób dziurach umieszcza się później wypełnienia światłoutwardzalne, aby w ten sposób je załatać i przywrócić zębom prawidłowy wygląd. To bardzo ważne, by specjalistyczne wypełnienie odpowiednio szybko zostało umieszczone w ubytku. Nie ma co z tym zwlekać. Zbagatelizowana próchnica może bowiem przejść na miazgę zęba, a jeśli i wtedy nie zostanie odpowiednio szybko wyleczona, zaistnieje ryzyko obumarcia zęba, którego w takim przypadku trzeba się będzie pozbyć, czyli go wyrwać.
Światłoutwardzalne wypełnienie jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym typem wypełnienia stomatologicznego. Zaliczamy je do grona wypełnień plastycznych. W trakcie zabiegu, czyli podczas leczenia próchnicy, dentysta po zakończonym borowaniu mocuje odpowiednią ilość wypełnienia bezpośrednio w ubytku (w dziurze) i następnie zajmuje się jej modelowaniem, aby dopasować ją do kształtu zębów oraz do zgryzu. Następnie, gdy dziura zostanie już przykryta, wypełnienie jest utwardzane. Aby nie dopuścić do jego wypadnięcia czy wykruszenia się, utwardza się je przy użyciu specjalistycznej lampy polimerowej. To właśnie ona sprawia, że wypełnienie światłoutwardzalne jest praktycznie nie do zdarcia. Już dwie godziny po przeprowadzonym zabiegu pacjent może normalnie jeść i pić. Oczywiście zdarza się, że po dłuższym leczeniu jeszcze przez pewien czas odczuwa się minimalny dyskomfort i ma się wrażenie, jak gdyby ząb był nadwrażliwy, ale te objawy mijają zwykle już na drugi dzień, tak więc nikt nie powinien się nimi w ogóle przejmować.
Światłoutwardzalne wypełnienie nazywa się równie często wypełnieniem kompozytowym. W przeciwieństwie do wypełnień stosowanych w dawnych czasach ma ono odcień pasujący do naturalnego koloru zębów, dzięki czemu nie jest na nich dostrzegalne i nie wyróżnia się w żaden sposób na ich tle. To ważna informacja dla pacjentów. Nikt przecież nie chce chwalić się nikomu swoimi plombami i każdy wolałby, by były one totalnie niewidoczne dla zewnętrznego otoczenia. No i tak właśnie jest. Wypełnienia światłoutwardzalne cechują się wysoką estetyką, a przy tym wyróżnia je również wysoka wytrzymałość oraz odporność na wypadanie, kruszenie się czy nawet zgniatanie. Na co dzień nie są one w ogóle wyczuwalne. Śmiało można z nimi normalnie funkcjonować, czyli normalnie spożywać pokarmy. Więcej na temat tego rodzaju wypełnień można się dowiedzieć ze strony emdent.pl, na której zostały one jeszcze bardziej szczegółowo scharakteryzowane. Jedno jest pewne – białych plomb nie trzeba się obawiać, podobnie jak i nie trzeba się obawiać leczenia stomatologicznego.