Hemoroidy po porodzie

0
1472
kobieta po porodzie

Hemoroidy to bardzo wstydliwy problem, z którym boryka się około 50 procent społeczeństwa. Wczesne objawy to przede wszystkim uczucie swędzenia oraz pieczenia w okolicach odbytu, a także krew widoczna na papierze toaletowym. Widok krwi jest szczególnie dokuczliwy, ponieważ pobrudzona bielizna to jeden z najmniejszych problemów.

Najgorsze jest ciągłe uczucie dyskomfortu, które nie opuszcza osób chorych nawet na chwilę. Najczęściej chorują mężczyźni po 40 roku życia i przed 65 rokiem. Nie należy jednak błędnie myśleć, że jednostka chorobowa nie dotyka osób młodszych oraz starszych. Owszem dotyka, ale w znacznie mniejszym stopniu. Warto także zauważyć, że hemoroidy po porodzie występują również u kobiet. Niestety już w czasie ciąży mogą pojawić się pierwsze objawy hemoroidów. Nazywane są one także żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi.

hemoroidy po porodzie

Zdrowe hemoroidy posiadają wszyscy ludzie, ale niestety wiele osób cierpi na chorobę hemoroidów. Niestety większość ludzi uznaje to za bardzo wstydliwą przypadłość i długo zwleka przed wybraniem się do lekarza. Takie działanie jest bardzo nieprzemyślane i może doprowadzić do tego, że będziemy musieli przejść ciężką i bolesną operację. Główną przyczyną występowania hemoroidów u kobiet są ciężkie zaparcia towarzyszące kobietom, które przeszły cesarskie cięcie. Rozwój chorobowych hemoroidów ma także związek z niewłaściwą dietą oraz mało aktywnym, siedzącym trybem życia. Dźwiganie ciężkich przedmiotów również może się przyczynić w stopniu znacznym.

Podstawowe objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to przede wszystkim jasna krew, którą zobaczymy na papierze toaletowym. Dodatkowo może pojawić się swędzenie oraz pieczenie okolic odbytu, które skutecznie potrafi uniemożliwić nam siedzenie. Im dłużej borykamy się z tym problemem, tym mniejsza szansa na skuteczne wyleczenie. Właściwa diagnoza oraz zastosowanie leków we wczesnym stadium choroby potrafią w stu procentach zablokować chorobę. Problem jest powszechny i nie należy się go wstydzić oraz bagatelizować. Lekarz jest normalnym człowiekiem i jego zadaniem jest nam pomóc. Warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę, żeby zapobiec rozmnażaniu się bakterii.

Zanim wybierzemy się do lekarza możemy oczywiście spróbować się leczyć domowymi sposobami, jednak nikt nie daje nam stuprocentowej pewności, że to da nam jakiekolwiek efekty. Warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią higienę okolic odbytu przy pomocy żelów do higieny intymnej. Najlepsze są preparaty bezbarwne oraz bez żadnego zapachu. Według ekspertów takie produkty są najbardziej bezpieczne i najskuteczniejsze. Swędzenie hemoroidów po porodzie potrafi być bardzo dokuczliwe, ale musimy się powstrzymywać przed drapaniem.

Drapanie oraz pocieranie hemoroidów może doprowadzić do stanu zapalnego skóry, a to może skutkować zakażeniem. Warto także przemyśleć jak wygląda nasza obecna dieta i wprowadzić pewne zmiany. Dla osób chorych na hemoroidy polecane są posiłki, które zawierają dużo błonnika. Spożywanie błonnika potrafi znacznie wykluczyć zaparcia, które są główną przyczyną powstania hemoroidów. Warto także spożywać dużo warzyw, owoców oraz orzechów i pieczywa pełnoziarnistego. Jeżeli to możliwe powinniśmy także jak najmniej czasu spędzać siedząc oraz w miarę możliwości biegać i prowadzić aktywny tryb życia.

młoda kobieta

Warto także zastosować gorące kąpiele, które pozytywnie wpływają na żyły znajdujące się przy odbycie. Oczywiście możemy spróbować także preparatów na hemoroidy z apteki, jednak produkty, które możemy dostać bez recepty są równie skuteczne co domowe sposoby. Pamiętać należy także, żeby po każdym oddaniu stolca dokładnie umyć okolice odbytu letnią wodą, a jeżeli to niemożliwe to użyć chociaż wilgotnych chusteczek. Warto także ograniczyć spożywanie alkoholu oraz przetworzonych produktów. Najlepiej także przez okres choroby unikać toalet publicznych, ponieważ bakterie oraz wirusy, które się tam znajdują mogą negatywnie wpłynąć na nasz osłabiony organizm. Bieliznę należy zmieniać codziennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here