Na rozwój guzków krwawniczych zdecydowanie najbardziej narażone są osoby starsze i jest to reguła, od której jednak powstają pewne wyjątki. Hemoroidy u dzieci także mogą się przytrafić.
Co prawda nie występują zbyt często i rzadko kiedy są diagnozowane, ale rodzice i tak powinny wiedzieć, jak należy na nie zareagować, gdy już do nich dojdzie. Postępowanie jest nieco inne niżeli w przypadku osób dorosłych. Podobne są wyłącznie objawy, ponieważ u dzieci chorujących na hemoroidy też dochodzi do problemów z wypróżnianiem się, pojawienia się krwi w kale oraz świądu i pieczenia w okolicach odbytu.
Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Występują pod postacią stopniowo powiększających się guzków, które rozwijają się w kanale odbytu, choć wraz z rozwojem choroby mogą zmieniać swoją lokalizację i wydostawać się na zewnątrz. Tak naprawdę te struktury są organizmowi potrzebne. Dzięki nim możliwe jest bowiem kontrolowanie procesów wypróżnienia i ich hamowanie, gdy człowiek nie ma takiej możliwości, by oddać stolec. Problem pojawia się dopiero w momencie, kiedy to te guzki zaczynają się powiększać, a także nabrzmiewają bądź podchodzą krwią, czemu towarzyszą nieprzyjemne objawy. Takie zmiany prowadzą przede wszystkim do silnego bólu. Bardzo często towarzyszy mu również uczucie swędzenia, a w skrajnych i ostrych przypadkach – krwawienie z samego odbytu.
Większość osób dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, że w pewnym stopniu jest narażona na chorobę hemoroidalną. Mało kto identyfikuje ją jednak z dziećmi, a niestety i u nich może się ona pojawić. Wiek jest oczywiście jednym z głównym czynników ryzyka, jednakże nikt nie powinien sądzić, że do powstania hemoroidów dochodzi tylko i wyłącznie u ludzi starszych czy dorosłych. Dzieci w niewielkim stopniu też są narażone na tę przypadłość, choć u nich wywoływana jest ona przez inne czynniki. Podczas gdy główną przyczyną hemoroidów u osób dorosłych i starszych jest siedzący tryb życia i zła dieta z niewielką ilością błonnika, tak u dzieci doprowadzają do niej głównie zaparcia nawykowe. A czym one właściwie są?
Jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć?
Do wystąpienia zaparć nawykowych zdecydowanie najczęściej dochodzi u dzieci w wieku przedszkolnym. Co prawda czasami występują one także u nastolatków bądź jeszcze młodszych maluchów, ale reguła jest taka, że przeważnie diagnozuje się je u pacjentów w wieku od 4 do 8 lat. Zaparcia nawykowe mogą rozwinąć się z wielu różnych powodów. Szczególnie często doprowadzają do nich różne choroby endokrynologiczne, czyli np. zaburzenia w wydzielaniu hormonów tarczycy, nazywane niedoczynnością bądź nadczynnością tarczycy. Nawracające i uporczywe zaparcia trzeba oczywiście leczyć. Jeżeli będą się one regularnie powtarzać, na pewno prędzej czy później wywołają jakieś powikłania, a jednym z nich mogą być hemoroidy u dzieci.
Jeżeli tylko rodzice wiedzą, jakie objawy dają guzki krwawnicze u osób dorosłych, są też w stanie znacznie szybciej rozpoznać je u swoich pociech. Symptomy są bowiem praktycznie takie same. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Podobnie jak u dorosłych hemoroidy występujące u dzieci powodują przede wszystkim ból i świąd. Może też dojść przy nich do pojawienia się niewielkiej ilości krwi w stolcu, której ślady nieraz będą zauważalne na papierze bądź nawet na samej bieliźnie.
Nierzadko wraz z krwią występuje również specyficzny śluz. Dziecko na pewno poinformuje rodziców o innych nieprzyjemnych objawach, czyli np. uczuciu wilgotnego odbytu bądź zatrzymaniu wypróżnienia. Jeżeli jednak nawet dojdzie do pojawienia się kilku tych objawów, nie należy od razu zakładać, że doprowadziły do nich hemoroidy. Bardzo podobne symptomy dają bowiem też inne typowe choroby dziecięce, czyli np. szczelina odbytu oraz owsiki.
Tak naprawdę lepiej samemu nie stawiać diagnozy. Oczywiście rodzic może dowiedzieć się, jak wyglądają hemoroidy u dzieci i jakie dają one objawy, ale zanim stwierdzi, że rzeczywiście do nich doszło, powinien po prostu udać się z malcem do lekarza. Tylko specjalistyczne badanie zdoła potwierdzić lub rozwiać jego obawy.