Hemoroidy wewnętrzne

0
1118
hemoroidy wewnętrzne

Guzki krwawnicze odbytu, nazywane częściej hemoroidami, są coraz częściej diagnozowaną chorobą odbytu. Dają szereg objawów, które trudno z czymkolwiek innym pomylić. Powodują świąd i uczucie pieczenia, a także utrudniają oddanie stolca, przez co tak naprawdę obniżają jakoś całego życia chorego.

Choroba hemoroidalna jest na szczęście jedną z tych przypadłości, którą można całkowicie wyleczyć, o ile tylko chory szybko na nią zareaguje. Należy w tym celu dowiedzieć się, czym tak naprawdę są te hemoroidy wewnętrzne, jak one dokładnie wyglądają i jakie objawy mogą wywoływać.

W kanale odbytu, który występuje na samym dole układu pokarmowego, umieszczone są trzy małe poduszeczki – to tzw. poduszeczki odbytowe. Znajdują się one w ciele każdego człowieka i charakteryzują się specyficzną budową, w której wyróżnia się specjalne połączenia tętniczo-żylne, czyli szereg przeplatających się ze sobą naczyń krwionośnych. Poduszeczki mają za zadanie hamować proces wypróżnienia. Gdy wypełnią się krwią, kał zatrzymuje się w odbytnicy i dzięki temu nie dochodzi do jego samodzielnego eliminowania.

lekarstwa

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy te poduszeczki nadmiernie i nienaturalnie się powiększają. Jeżeli przesadnie zmienią swój rozmiar, może nawet dojść do ich wypadania i jest to właśnie jeden z głównych objawów hemoroidów wewnętrznych. Chorobę tę lekarze dzielą na cztery stopnie. Pierwszy jest najłagodniejszy i daje najmniej objawów, ostatni z kolei powoduje najwięcej nieprzyjemnych doznań i jest tym samym najtrudniejszy w leczeniu.

Aby szczegółowo przyjrzeć się chorobie hemoroidalnej i ewentualnie móc ją potem u siebie dobrze zdiagnozować, należałoby zapoznać się z krótką charakterystyką wszystkich jej czterech poziomów. Zacznijmy od pierwszego. Jeżeli hemoroidy wewnętrzne dopiero co zaczęły się rozwijać, tak naprawdę nie będą one ani odczuwalne, ani dostrzegalne gołym okiem. Można je zobaczyć wyłącznie w specjalnym badaniu, dzięki któremu lekarz ma wgląd do kanału odbytu. Przy tym pierwszym poziomie hemoroidy nie wydostają się jeszcze poza kanał.

Następuje to dopiero w poziomie drugim, jednakże do ich uwypuklenia się na zewnątrz dochodzi wyłącznie podczas prób oddania stolca. W trakcie parcia mogą być więc bardziej wyczuwalne, ale już po chwili wracają do swojej wcześniejszej lokalizacji. A co się dzieje przy trzecim stopniu choroby? Tutaj hemoroidy również wydostają się na zewnątrz wyłącznie podczas parcia, ale nie wracają już samodzielnie do pierwotnej lokalizacji, dlatego trzeba je tam umieścić ręcznie. W najgorszym i ostatnim stadium choroby staje się to już niemożliwe, gdyż dochodzi do trwałego wypadnięcia guzków krwawniczych.

Skąd biorą się hemoroidy wewnętrzne?

lekarz

Czy można im jakoś zapobiec? Lekarze wciąż kłócą się w tej kwestii, bo dalej nie ustalono jeszcze tak zupełnie dokładnie, co mogłoby być główną przyczyną choroby hemoroidalnej. Zauważono jednak, że najczęściej dokucza ona osobom starszym. Być może fakt ten wynika z tego, że wraz z wiekiem tkanka łączna powoli zaczyna zanikać, a to właśnie ona ma za zadanie utrzymać poduszki odbytowe we właściwym dla nich miejscu. Inną prawdopodobną przyczyną hemoroidów jest zła dieta. Tak wiele mówi się teraz o istotnym wpływie stylu żywienia na zdrowie, a jednak ludzie wciąż bagatelizują te uwagi, bo wolą jeść szybkie gotowe dania, zamiast samodzielnie przygotowywać pełnowartościowe posiłki.

Lenistwo w tej kwestii może zakończyć się właśnie hemoroidami. Jeżeli w diecie nie pojawi się optymalna ilość błonnika pokarmowego (jest to przynajmniej 25 g błonnika na dobę), problemy z wypróżnieniem są niemal gwarantowane, a to one prędzej czy później doprowadzają do wypadania guzków krwawniczych. Siedzący tryb życia jest kolejnym czynnikiem ryzyka. Każdy powinien więc zadbać o to, by zarówno zdrowo się odżywiać, jak i regularnie się ruszać. To bardzo prosta, ale jakże skuteczna profilaktyka. Naprawdę niewiele trzeba, by uchronić się przed rozwojem hemoroidów wewnętrznych, z którymi na pewno nikt nie chciałby mieć do czynienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here