Hemoroidy wciąż są tematem tabu. Należy jednak mówić o nich głośno, ponieważ coraz większe grono osób musi się z nimi na co dzień borykać. W tej grupie znajduje się wiele kobiet w ciąży, ponieważ są one nieco bardziej narażone na chorobę homoroidalną od przeciętnego człowieka. Teoretycznie objawy hemoroidów w ciąży powinny całkowicie ustąpić zaraz po urodzeniu dziecka, ale jeżeli będą one zbyt dokuczliwe, należy się nimi wcześniej zająć.
A jak je rozpoznać i jak je potem leczyć, by zapewnić sobie większy komfort w trakcie ciąży?
Hemoroid to po prostu guzek odbytu, który najczęściej podchodzi krwią. Doprowadza do niego wzrost ciśnienia żylnego, w ciąży wywoływany przez macicę, która zaczyna nadmiernie napierać na naczynia krwionośne występujące w obrębie miednicy oraz jamy brzusznej. Hemoroidy, jeżeli nie są właściwie leczone i zwalczane, mogą się pogłębiać i powiększać.
Z czasem doprowadzają do różnych stanów zapalnych, które w pewnym stopniu zagrażają mamie i jej dziecku, dlatego też zamiast musieć je później leczyć, należy im po prostu zapobiegać. Do hemoroidów mogą też doprowadzić różne zmiany fizjologiczne, które u kobiet w ciąży zachodzą w jamie brzusznej. Czasami są też skutkiem długotrwałych zaparć i innych problemów związanych z układem trawiennym. Ostatnią przyczyną, która może doprowadzić do wystąpienia choroby hemoroidalnej u ciężarnych, jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. Jeżeli w organizmie dojdzie do wytworzenia się nienaturalnej ilości progesteronu, to on zwiększy ryzyko rozciągnięcia się żył.
Przyszłe mamy koniecznie muszą więc na siebie uważać
Powinny przez cały czas trwania ciąży kontrolować stan swojego zdrowia i zwracać uwagę na to, co dzieje się z ich organizmem. Chorobę hemoroidalną są w stanie samodzielnie zdiagnozować. Daje ona dość charakterystyczne i typowe objawy, dlatego trudno je pomylić z czymkolwiek innym. Warto je na pewno poznać. Jakie są zatem główne objawy hemoroidów w ciąży? Na pewno należą do nich nagminne problemy z wypróżnianiem się.
Chodzi tu zarówno o typowe zaparcia, czyli całkowitą niemożność oddania kału, jak i o specyficzne uczucie, jak gdyby doszło do niepełnego wypróżnienia. Jeżeli natomiast dojdzie już do pojawienia się hemoroidów w okolicy odbytu, na pewno prędzej czy później zaczną być one odczuwalne. Doprowadzą przede wszystkim do silnego świądu. Hemoroidy wywołują także pieczenie, a czasem też prowadzą do tworzenia się charakterystycznego śluzu w odbycie. W stolcu chorej może również pojawić się krew. Osoby zmagające się z hemoroidami ogólnie rzecz biorąc przez cały czas odczuwają pewien dyskomfort, którego niczym nie są w stanie złagodzić.
Skoro do rozwinięcia się choroby hemoroidalnej bardzo często dochodzi u przyszłych mam, czy kobieta w ciąży jest w stanie jakoś się przed nią ochronić? Pewne działania profilaktyczne rzeczywiście mogą dać dobry rezultat. Najważniejszym z nich jest stosowanie racjonalnej i właściwie ułożonej diety. Sposób żywienia wpływa bardzo mocno na życie i zdrowie każdego człowieka, mimo iż ludzie często bagatelizują jego ważność i traktują go po macoszemu. To spory błąd. Kobieta w ciąży nie jest już zresztą odpowiedzialna wyłącznie za siebie, dlatego musi przyjąć do wiadomości, że od teraz jej codzienna dieta będzie też wpływać na rozwój jej dziecka.
Nie wolno jej odżywiać się wyłącznie słodyczami czy fast-foodami. To właśnie te pokarmy mogą zresztą powodować zaparcia, które z kolei prowadzą szybko do hemoroidów. Dieta musi być więc jak najbardziej naturalna i zdrowa. Podstawę powinny w niej stanowić świeże warzywa i owoce, które zawierają sporo błonnika pokarmowego usprawniającego układ trawienny. Istotna może okazać się też aktywność fizyczna. To nieprawda, że kobiety w ciąży powinny jej unikać. Codzienna porcja ruchu zapewni im lepsze zdrowie i samopoczucie, a przy tym najprawdopodobniej zdoła uchronić je przed hemoroidami.
Objawy hemoroidów w ciąży są na tyle nieprzyjemne, że na pewno żadna kobieta nie chciałaby się z nimi spotkać. A każda jest w stanie ich uniknąć, jeśli tylko będzie właściwie postępować.