Leczenie hemoroidów w ciąży

0
1016
leczenie hemoroidów w ciąży

Ciąża jest wspaniałym czasem dla przyszłej mamy. Jednak w tym okresie kobieta doznaje szeregu nieprzyjemnych objawów od porannych nudności do bardziej dolegliwych jak np. żylaki odbytu.

Żylaki odbytu inaczej hemoroidy to nic innego jak guzki krwawnicze, usytuowane w okolicy odbytu. Osoby borykające się z tym problemem powinny zasięgnąć opinii proktologa.
Pierwszym sygnałem u kobiet w ciąży, jak również u wszystkich innych osób jest pojawienie się krwi na papierze po wypróżnieniu. Oczywiście należy pamiętać, że jest to świeża krew i nie powinno być jej w kale.Oprócz tego objawu towarzyszy również ból oraz pieczenie odbytu.

W wielu przypadkach ból związany z hemoroidami jest tak intensywny, że uniemożliwia choremu siedzenie.
Kolejnym etapem może być wypadnięcie guzka. Ostatnim rozwojem tego schorzenia jest pozostanie żylaków na zewnątrz odbytu, w tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie operacji w celu ich usunięcia.

kobieta w ciąży

Ważne jest również, aby w przypadku hemoroidów po każdym oddaniu stolca umyć okolice intymne. Niektórzy stosują herbatę w formie okładów w celu zniwelowania bólu.
Często również w takich przypadkach pomimo odpowiedniej higieny miejsc intymnych dochodzi do swędzenia. U niektórych osób pod wpływem drapania, dochodzi do stanów zapalnych odbytu. Kobiety w ciąży powinny dbać o dietę bogatą w błonnik, za mała ilość błonnika w organizmie ciężarnej powoduje spowolnienie pracy jelit a co za tym idzie zaparcia. Liczba hormonów w ciąży również znacząco się podwyższa co przekłada się także na spowolnienie perystaltyki jelit. Dlatego u kobiet w ciąży żylaki odbytu są efektem właśnie zaparć i rozrostu uciskającej na jelita macicy.

Uciskająca macica powoduje trudności z odpływem krwi, tworząc przy tym guzy. Należy pamiętać, że żylaki odbytu mogą pojawić się również w trakcie przychodzenia dziecka na świat siłami natury. Parcie matki powoduje zaciskanie się naczyń w odbycie. Jak wiadomo niektóre kobiety potrafią rodzić kilkanaście godzin a co za tym idzie parcie wykonują bardzo często.
Leczenie hemoroidów w ciąży polega przede wszystkim na odpowiedniej diecie oraz na aktywności fizycznej ( oczywiście jeżeli ciąża przebiega dobrze i nie ma przeciwwskazań do ruchu).

Ciężarne panie powinny spożywać pieczywo pełnoziarniste oraz produkty bogate w błonnik. Nie powinno zabraknąć w ich diecie warzyw oraz owoców. Prawidłowa ilość przyjmowanych płynów również wpływa na konsystencję stolca, dlatego dobrze jest odpowiednio nawadniać organizm. Produkty mlecze jak wiadomo są wskazane wszystkim kobietą w ciąży, dlatego dobrze jest do diety wprowadzić jogurty, twarogi oraz kefiry czy inne produkty bogate w białko. Przyszłe mamy które nawet w ciąży dbają o swoją linię mogą spożywać zieloną herbatę, która również przyczynia się do prawidłowej przemiany materii.

leczenie hemoroidów

Siedzący tryb życia, brak ruchu szkodzi wszystkim ludziom, dlatego ciężarne kobiety jak najbardziej powinny wykonywać proste ćwiczenia lub chodzić na spacery. Już 30 minutowy spacer poprawi naszą kondycję jak również odpowiednio dotleni nasz organizm jak również naszego przyszłego potomka. Sporo kobiet w czasie ciąży zapisuje się na ćwiczenia, prowadzone są one pod okiem instruktora, zazwyczaj polegają na ćwiczeniach z piłką lub na aerobiku.
Jeżeli niestety z jakiś powodów lekarz nie wyraził zgody na aktywność fizyczną, kobiety z hemoroidami mogą zastosować odpowiednie maści lub czopki doodbytnicze. Większość z tych produktów dostępnych jest na receptę, jednak należy zapytać się farmaceuty nawet w pierwszym trymestrze ciąży czy nie przeciwwskazań do ich stosowania.

Oczywiście można również podczas najbliższej wizyty u ginekologa poprosić o wypisanie odpowiedniej recepty. Nie należy zbytnio przejmować się żylakami odbytu podczas ciąży, ponieważ z chwilą przyjścia dziecka na świat lub kilka tygodni później problem hemoroidów znika. Macica powoli się obkurcza nie powodując już żadnych ucisków na jelita a co za tym idzie krew z powrotem prawidłowo odpływa.
Z tego powodu nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych zabiegów chirurgicznych u kobiet w ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here