Przyczyny hemoroidów

0
1232
przyczyny hemoroidów

Hemoroidy dotykają ponad 50% społeczności polskiej. Warto zauważyć, że choroba ta dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Bardzo często dolegliwość dokucza kobietom w ciąży lub po urodzeniu dziecka. Podstawowe metody leczenia to smarowanie maścią oraz kremami z dodatkiem lidokainy oraz domowe sposoby. Do domowych sposobów należy przede wszystkim wyziębianie, które polega na dotykaniu ściereczką z lodem okolic intymnych, w których występują hemoroidy. Jest to jednak leczenie objawowe i ból znika tylko na chwilę, a potem niestety znowu wraca.

Przyczyny hemoroidów należy upatrywać głównie w siedzącym trybie życia oraz niewłaściwej diecie. Otyłość również wpływa pozytywnie na rozwijanie się tej choroby. Żeby prawidłowo zacząć leczenie powinniśmy na samym początku zgłosić się do lekarza i wykluczyć choroby nowotworowe. Lekarz zaleci nam właściwe badania oraz postawi odpowiednią diagnozę. Hemoroidy nazywane są także guzkami krwawniczymi oraz żylakami odbytu. Jest podstawowe zadanie to kontrolowanie wydalania stolca oraz gazów. Hemoroidy działające prawidłowo powinny odprowadzać krew do naczyń krwionośnych i umożliwiać właściwe wypróżnianie.

dieta

Choroba zaczyna się w sytuacji, kiedy zobaczymy, że nasze żylaki odbytu są powiększone w sposób patologiczny. Nie umożliwiają one właściwego odpływu krwi przez co się powiększają. Warto zauważyć, że im starsi jesteśmy, tym większą mamy szansę zachorowania na hemoroidy. Podstawowe objawy chorych hemoroidów to krwawienie oraz swędzenie. Utrzymuje się także długie poczucie dyskomfortu, które potrafi skutecznie wykluczyć nas z życia publicznego. Warto odnotować także pieczenie oraz przeszywający ból, który objawia się podczas siedzenia.

Największy ból odczuwamy przy hemoroidach zewnętrznych

Poza ostrym bólem pojawia się wtedy obrzęk oraz stan zapalny. Poza zmianą diety i nawyków bardzo dobrze jest zadbać o higienę. Bakterie uwielbiają takie okolice i chętnie się w nich rozmnażają. Niestety większość ludzi uważa, że to jest wstydliwy problem i starają się rozwiązać go samemu w domu. Niestety długo nieleczone hemoroidy potrafią doprowadzić nawet do takiego stanu, że niezbędna będzie operacja. Zabieg jest niestety bardzo bolesny i wykonywany przy znieczuleniu ogólnym. Żeby nie doprowadzić do takiej sytuacji warto jak najwcześniej zgłosić się do lekarza. Wcześnie postawiona diagnoza daje większe szanse na wyleczenie oraz powrót do zdrowia.

Niestety musimy pamiętać, że choroba hemoroidowa lubi nawracać, dlatego nawet jeżeli raz udało nam się ich pozbyć to szansa, że wrócą jest naprawdę duża. Dlatego dobrze jest zachować profilaktykę i unikać spożywania dań, które powodują zatwardzenie. Choroba hemoroidowa dzieli się na cztery etapy. Etap pierwszy to lekkie krwawienie hemoroidów, ale pozostawanie w części odbytu, która jest wewnątrz. Jest to jeszcze bardzo wczesne stadium, które zauważone w porę można skutecznie wyleczyć. Etap drugi to wydostawanie się guzków poza odbyt. Dzieje się tak podczas defekacji, ponieważ po wypróżnieniu wracają na swoje miejsce. Jest to już niebezpieczne stadium, ale jeszcze nie tragiczne.

W etapie trzecim hemoroidy występują już po zewnętrznej stronie odbytu, a żeby wprowadzić je do wewnątrz musimy użyć rąk. Ostatni, najbardziej drastyczny etap to występowanie hemoroidów na zewnątrz, których w żaden sposób nie możemy umieścić wewnątrz. Warto zauważyć, że poza konkretnym uczuciem dyskomfortu osoby chore mają duże problemy z utrzymaniem właściwej higieny. Dzieje się tak, ponieważ hemoroidy wydzielają większe ilości śluzu, a także krwi.

owoce

Dlatego bardzo często pobrudzona jest bielizna oraz pościel. Utrudnia to codzienne funkcjonowanie oraz przebywanie z ludźmi, ponieważ praktycznie co chwilę wymagana jest wizyta w toalecie. Głównymi przyczynami hemoroidów mogą być także zaparcia oraz dieta, w której brakuje błonnika. Spożywanie alkoholu także przyczynia się do powstania tej choroby. Warto uważać również na biegunkę oraz pamiętać, żeby po każdej defekacji odpowiednio umyć okolice odbytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here