Jako pierwsze na myśl, jeśli chodzi o ciążę, przychodzi nam, że to piękny czas, w którym kobieta obserwuje, jak jej przyszłe potomstwo rośnie. Kiedy zaczyna kopać, a na brzuchu pojawiają się ślady ruchu, wtedy cała rodzina jest szczęśliwa. Niestety, dla organizmu jest to ogromne wyzwanie oraz obciążenie. Nie wszystkie efekty ciąży są tak wspaniałe.
Po pierwsze, trzeba pamiętać, że ciąża to czas wielu wyrzeczeń. Kobieta w stanie błogosławionym, musi zwracać uwagę na wiele aspektów codziennego życia. To czas rezygnowania z wielu przyjemności.
Palenie papierosów oraz spożywanie innych wyrobów tytoniowych wpływa negatywnie na organizm każdego człowieka. Nie inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży, to oczywiste. Jednak, jeśli substancje smoliste wywierają tak tragiczny wpływ na dorosłego, silnego człowieka, to jaki wywierają na nieodporny płód? Długotrwałe palenie papierosów może doprowadzić do niedotlenienia dziecka. Substancje smoliste zawarte w papierosach mają ogromne właściwości rakotwórcze.
Spożywanie alkoholu również może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka. Nawet niewielkie ilości tej substancji mogą bardzo negatywnie odbić się na prawidłowym rozwoju płodu.
Spożywanie kawy, herbaty a również alkoholu powoduje wypłukanie witamin i minerałów z organizmu, które są bardzo potrzebne dla prawidłowego rozwoju płodu. Kobieta po okresie ciąży niejednokrotnie ma anemię, co obrazuje, jak ogromne zapotrzebowanie istnieje w tym okresie na te substancje.
Prawidłowa dieta
Mały człowiek zanim przyjdzie na świat, pobiera wszystkie potrzebne do rozwoju i życia substancje, wprost z organizmu mamy. Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta, będzie zatem podstawą dla prawidłowego przejścia każdego etapu.
Kobieta w ciąży ma ochotę na różne wymysły kulinarne, jest to spowodowane tym, że ciało próbuje wyrównać brak składników potrzebnych do funkcjonowania oraz rozwoju dziecka. Organizm ludzki naturalnie próbuje nakłonić nas do uzupełnienia braków.
Po porodzie
Po ciąży dochodzi do wielu chorób wynikających z ogromnego obciążenia organizmu. Hemoroidy po ciąży są bardzo częstym zdarzeniem. Wynika to między innymi z tego, że macica uciska na żyłę główną dolną przez co utrudnia swobodny przepływ krwi. Ponadto, w trakcie ciąży bardzo często dochodzi to silnych zaparć. Zarówno zaparcia jak i biegunki mogą bardzo szybko doprowadzić do pojawienia się żylaków odbytu.
Anemia po ciąży również jest rzeczą dosyć często spotykaną. Wynika to z tego, ze dziecko pobiera bardzo dużo witamin i minerałów. Z drugiej strony, podczas porodu kobieta traci krew, więc organizm musi szybko ją wytwarzać.
Żeby poród naturalny odbył się pomyślnie, lekarz musi naciąć krocze kobiety. W innym przypadku może dojść nawet do rozdarcia odbytu. Nacięcie takie jest równoznaczne z odbyciem rekonwalescencji. W tym czasie może dochodzić do krwawień oraz trudności z oddawaniem moczu.
Ten piękny czas, kiedy wszyscy obserwujemy, że dziecko rozwija się w brzuchu matki, dla samej rodzicielki jest dużo trudniejszy. Problemy z ochotą na różne produkty w dziwnych kombinacjach to tylko czubek góry lodowej. Mdłości oraz wymioty w najmniej oczekiwanych momentach sprawiają, że funkcjonowanie w codziennym trybie jest mocno utrudnione. Nie każdy lokal użytku publicznego jest bowiem zabezpieczony w toalety. Hemoroidy po ciąży i w jej trakcie to również spory dyskomfort. W trakcie ciąży często ciężko się ich pozbyć, z racji ciężaru, jaki kobieta nosi w brzuchu.
Po ciąży dochodzi często problem nacięcia krocza, który potęguje ból. Dobrze pamiętać, żeby suplementować substancje, których nie jest się w stanie dostarczyć w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem. Może to wpłynąć pozytywnie na samopoczucie oraz stan zdrowia tuż po porodzie. Zdrowa mama, to również dużo większa szansa na zdrowe dziecko. Dobrą praktyką będzie zrezygnowanie z dań instant oraz restauracji typu fastfood. Oczywiście od czasu do czasu, w ramach rekompensaty za dyskomfort, nie będzie to złym pomysłem, jednak na co dzień warto zadbać o zdrowy tryb życia.