14 tydzień ciąży

0
1784
przyszli rodzice

Przyszła mamo! Rozpoczął się więc 4 miesiąc ciąży, a tym samym dwunasty tydzień dziecka. Już niedługo pojawi się ono na świecie. Jeszcze nie znasz płci, ale a pewnością chciałabyś wiedzieć co się dzieje z tobą i dzieckiem które znajduje się pod twoim sercem?
Po pierwsze ciąża wchodzi w drugi trymestr, a co za tym idzie – znikają dolegliwości, mdłości, wstręt do jedzenia i zapachów.

Ten okres kobiety wspominają najlepiej, gdyż powraca apetyt, a same czują się o niebo lepiej niż jeszcze kilka tygodni wcześniej. Nie można jednak zapomnieć o tym, że cały czas trzeba kontrolować posiłki, unikać pustych kalorii i kontrolować wagę. To że kobieta nosi pod sercem swoje dziecko nie jest równoznaczne z „jedzeniem za dwojga”. Ważne jest jej przestrzeganie, gdyż im waga przyszłej mamy była większa przed zajściem w ciąże, tym na mniejszy przybór wagi może sobie ona pozwolić w trakcie jej trwania. Trzeba też pomyśleć o pewnej aktywności fizycznej, której utrzymanie jest niezbędne do prawidłowego porodu. Nie można pozwolić sobie na ograniczenia – spacery i zalecane ćwiczenia pomogą z pewnością utrzymać sprawność przyszłej mamy.

Od tego tygodnia są też widoczne zmiany w samym wyglądzie zewnętrznym przyszłej matki. Brzuch zaczyna się zaokrąglać, a dziecko intensywnie rusza swoimi kończynami. Talia osy o której marzą kobiety traci swój zarys na rzecz obszerniejszych kształtów. W tym też czasie przyszłe matki mogą odczuwać dyskomfort z racji pojawiających się upławów – dzieje się tak, gdyż kanał rodny jest przygotowywany powoli do wydania dziecka na świat. Ten zabieg organizmu matki pozwala na nadaniu mu elastyczności tak bardzo potrzebnej podczas samego porodu. Przyszłe mamusie muszą więc dbać jeszcze bardziej o higienę i częściej zmieniać wkładki.

14 tydzień ciąży

Są też pozytywne zewnętrzne objawy tego czasu widziane w wyglądzie kobiety. Przyszła mama promienieje, skóra nabiera bardziej żywych, różowawych kolorów, gdyż jest bardziej wypełniona krwią. Polepsza się również stan samych włosów, które przestają wypadać i dzięki pracy wydzielanych hormonów są silniejsze niż zazwyczaj. W tym też czasie ciężarna powinna pamiętać o konieczności zdrowego odżywiania i dostarczaniu sobie i swojemu dziecku przede wszystkim odpowiedniej ilości witaminy C, która pozytywnie wpływa na odporność. Owoce cytrusowe, kalafior, ziemniaki czy brokuły – jeśli nie ma przeciwwskazań żywieniowych – powinny być jeszcze liczniejsze w diecie.

W 14 tygodniu zmienia się też znacznie samo dziecko

Pępowina dostarczająca maleństwu wszelkie składniki odżywcze za pośrednictwem matki wydłuża się i jest chroniona tzw. galaretą Whartona, nadaje jej sprężystość. Rączki i nóżki są w ciągłym ruchu a malec przybiera na wadze – ma już około 9 centymetrów, a jego waga oscyluje w granicach 30 gramów. Zmieniają się także coraz bardziej i coraz widoczniej proporcje dziecka.

Tułów zaczyna się wydłużać sprawiając że głowa nie wydaje się już tak duża. Dodatkową ochronę ciałka malca zapewnia meszek, który dodatkowo reguluje temperaturę. W tym tez czasie dziecko nabiera coraz to większej wrażliwości na dotyk, ostatecznie formułują się także narządy płciowe dziecka. Za niedługo też będzie można na badaniach USG określić płeć dziecka. Tak naprawdę 14 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko ma już określoną płeć, jednakże zazwyczaj skrywa ją przed światem.

przyszła mama

Okres ten jest czasem, gdzie skóra dziecka jest jeszcze bardzo cienka – widać przez nią także narządy wewnętrzne. W późniejszym czasie zacznie pogrubiać ale na to jeszcze trzeba chwilę poczekać. Dziecko także jeszcze nie słyszy – natomiast rozpoczął się rozwój aparatu słuchowego w uchu środkowym. Czternasty tydzień to także ostatni dzwonek na wykonanie badań genetycznych płodu, które pomogą określić czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy nie zaistniało ryzyko aberracji chromosomalnych.

Na tym etapie rozpoczyna się kolejny trymestr ciąży. Kobieta powinna go zapamiętać najlepiej, ale też musi dbać o siebie – szczególnie uważając na to czym karmi siebie i swoje dziecko. Przyszła mama nie może pozwolić sobie na nagły i duży wzrost wagi, gdyż to może objawiać się w późniejszym czasie cukrzycą ciążową.
Reasumując – to czas, w którym trzeba szczególnie uważać na to co dostarcza się dziecku w spożywanym pokarmie oraz dbać o swoją sprawność fizyczną w sposób adekwatny do zaleceń ginekologa. Już za niedługo nowe życie pojawi się na świecie – od teraz trzeba się już do tego coraz bardziej przygotowywać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHemoroidy wypadające
Następny artykuł15 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here