Połóg

0
1373
połóg

Czym jest połóg, kiedy ma miejsce oraz co powinnaś wiedzieć o tym okresie.

Połóg jest to najogólniej czas bezpośrednio następujący bo rozwiązaniu ciąży. Dzieli się on na 3 zasadnicze etapy: bezpośredni, wczesny oraz późny. Połóg bezpośredni ma miejsce do 24 godzin od porodu i cechuje się możliwością wystąpienia krwawień poporodowych. Połóg wczesny to kolejny tydzień, a połóg późny może trwać nawet do 6 tygodni od momentu rozwiązania. Bezpośrednio po narodzinach dziecka w organizmie matki zachodzą zasadnicze zmiany. Hormony których stężenie podczas okresu ciąży jest wysokie zaczynają gwałtownie spadać.

przed porodem

Gospodarka hormonalna się wyrównuje do okresu sprzed ciąży z pewnymi wyjątkami – wzrasta prolaktyna u kobiet karmiących. W tym czasie również obniża się ilość krwi w organizmie matki. U kobiet ciężarnych litraż krwi w ciele waha się w granicach 5-6 litrów, natomiast w okresie połogowym wraca do normalnego stanu, czyli około 4 litrów. Prócz samej ilości krwi w organizmie zmienia się także jej skład – spada ilość czerwonych krwinek, wzrasta liczba białych ciałek krwi a płytki krwi wracają do normy sprzed porodu.

Prócz zmian wyżej wymienionych trzeba też wymienić te, które zachodzą w samych narządach płciowych młodej mamy. Do końca pierwszego tygodnia połogu zamyka się szyjka macicy, dwa tygodnie po niej do normalnych rozmiarów wraca również pochwa, choć staje się ona luźniejsza niż sprzed ciąży. Zama zaś macica wolniej i stopniowo zmniejsza zarówno swoją objętość jak i masę. W szóstym tygodniu, a więc w końcowym okresie połogu wraca ona do pierwotnych rozmiarów. Zmniejszaniu się tych narządów mogą towarzyszyć bóle, na które młode matki muszą być przygotowane.

W okresie połogu kobiety po porodzie muszą szczególnie dbać o higienę i odporność swojego organizmu, który został bardzo „nadwyrężony” ciążą i samym porodem. Istnieje wiele zagrożeń, które czyhają na świeżo upieczone mamy. Jedną z nich jest zakażenie połogowe, które dotyka najczęściej dróg rodnych oraz przewodu moczowego, a objawia się m.in. podwyższoną temperaturą przekraczającą 38 stopni. Innym niebezpieczeństwem jest choroba zakrzepowa, której rozwojowi sprzyja większa krzepliwość i spowolnienie krążenia krwi oraz zmniejszenie aktywności ruchowej.

Na rozwój choroby zakrzepowej mogą też wpływać różne urazy porodowe lub miejscowe stany zapalne. Kolejnym niebezpiecznym schorzeniem jest późne krwawienie poporonne, które występuje w okresie połogu bezpośredniego. Może ono być wywołane obecnością resztek tkanki łożyskowej czy zapaleniem błony śluzowej macicy. Często przy porodzie dochodzi do samoczynnego pęknięcia, lub wykonuje się specjalne nacięcie krocza umożliwiające wydostanie się dziecka i poszerzenie mu „tunelu” na świat. Takie pęknięcie najczęściej goi się do około 10 dni od porodu, w tym czasie kobieta musi szczególnie dbać o to miejsce, by uniknąć zakażeń.

po porodzie

Prócz schorzeń ciała połóg niesie również niebezpieczne schorzenia psychologiczne, które często dotykają młode matki. Są to bardzo niebezpieczne dla psychiki kobiety stany, które najogólniej są określane jako psychozy poporodowe. Mają one miejsce we wczesnym okresie połogu lub czasami zaraz po rozwiązaniu ciąży. Na rozwój psychozy u kobiety po porodzie mogą wpływać dotychczasowe schorzenia związane ze zdiagnozowanym niezrównoważeniem psychicznym. Psychozy często są także obserwowane u kobiet, które były świadkami trudnych sytuacji rodzinnych, które odcisnęły piętno na zdrowiu psychicznym młodych matek we wcześniejszych latach życia.

Przyczyną tych stanów psychicznych może być tak samo zaburzenie hormonalne. Jak wiemy, podczas ciąży i samego porodu, a także bezpośrednio po nim skokowym zmianom ulegają różne hormony, co jest związane z różnymi etapami ciąży i połogu. Najogólniej objawami psychoz poporodowych są zaburzenia orientacji oraz bezsenność. Kobiety zmagające się z tymi stanami mogą również miewać stany depresyjne czy halucynacje, często towarzyszy im również apatia.

W okresie połogu przede wszystkim młode mamy powinny dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dobre odżywianie się, zachowanie szczególnej higieny oraz stosowanie się do zaleceń ćwiczeń ginekologicznych pomogą zachować ciało i ducha świeżo upieczonej matki w dobrej kondycji, która przyda się podczas wczesnych etapów opieki na dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here