20 tydzień ciąży

0
1349
20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży to dokładnie półmetek Twojego oczekiwania na maluszka. To piąty miesiąc ciąży. Na pewno Twój brzuch już się powiększył, przez co ciąża jest zauważalna. Do porodu pozostało jeszcze 20 tygodni.
Twoje dziecko jest już całkiem spore, od samego czubka głowy aż do pośladków mierzy ok 16 centymetrów a Jego waga to 280 gramów. 20 tydzień ciąży to czas kiedy maluch coraz bardziej przypomina noworodka.

W tym tygodniu ciąży czeka Cię badanie USG

Zobacz jak rozwija się mały człowieczek. Zaczynają pojawiać się pierwsze włosy na główce, rozwijają się zęby. Ręce i nogi dziecka są już dobrze wykształcone. 20 tydzień ciąży to czas, kiedy mama może już poczuć pierwsze ruchy maluszka. Może ono nawet reagować na bodźce zewnętrzne – muzyka, głosy z otoczenia. Jeżeli nosisz pod sercem córeczkę to w tym tygodniu ma ona już w pełni ukształtowaną macicę, w jej jajnikach pojawiają się już prymitywne komórki jajowe. W przypadku synka – jego jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej. Serce dziecka jest już na tyle duże, że możesz usłyszeć jego bicie podczas badania stetoskopem. Nosek nabiera kształtów a kości ucha wewnętrznego są już w pełni rozwinięte.

usg

U Ciebie też zachodzą zmian w tym tygodniu ciąży, choć drugi trymestr uważany jest za najprzyjemniejszy. Twoja skóra może być ciemniejsza np. ciemniejsze sutki. Pojawia się także ciemna linia pośrodku skóry brzucha. To wszystko jest powodem zwiększonej produkcji barwika – melaniny. Ten stan utrzyma się aż do porodu. Możesz skarżyć się na bóle pleców lub stawów a to dlatego, że są teraz rozciągnięte. Ścięgna stały się bardziej elastyczne. W piersiach może pojawić się substancja – tzw. siara. Pokrywa ona potrzeby żywieniowe maluszka w pierwszych dniach po narodzinach.

20 tydzień ciąży to czas kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka. Na początku są bardzo delikatne i można ich w ogóle nie zauważyć, jednak z każdym dniem staja się mocniejsze i regularne. Większość matek wyczuwa ruchy dziecka właśnie ok 19-21 tygodnia ciąży.
W 20 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się na wysokości pępka. To właśnie w tym okresie może towarzyszyć C poczucie napięcia i twardnienia brzucha. Są to tzw. skurcze przepowiadające – pierwsze skurcze macicy. Nie obawiaj się, nie jest to oznaka rozpoczynającego się porodu. To tylko sygnał, że Twoja macica rozpoczęła przedporodowe treningi.

Dzięki takiemu treningowi włókna mięśniowe stają się coraz silniejsze, przygotowane do porodu. Jeżeli skurcze przepowiadające pojawiają się podejrzanie często, co 15-20 minut lepiej jak najszybciej skonsultować to ze swoim lekarzem.
20 tydzień ciąży to czas na USG połówkowe. W czasie badania upewnisz się, że maluch prawidłowo się rozwija. Wszystkie narządy wewnętrzne płodu są już na tyle duże aby można było je dokładnie obejrzeć i zmierzyć podczas badania USG. Podczas takiego badania lekarz mierzy dokładnie wszystkie części ciała maluszka oraz porównuje je z odpowiednimi normami. Ocenia także budowę struktury mózgu, budowę czaszki i kręgosłupa. Sprawdza również budowę i położenie serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych.

badanie usg

Podczas tego badania lekarz weryfikuje termin porodu. Jest to data przybliżona a samo rozwiązanie może nastąpić dwa tygodnie wcześniej lub później. W tym czasie może określić czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka. Niekiedy maluszek układa się w taki sposób, że nawet wprawne oko lekarza nie potrafi określić płci dziecka. Zdarzają się również sytuację, gdzie lekarz się po prostu pomyli w określaniu płci.

Nie zapomnij oczywiście dbać o siebie w tym okresie. Każdy dzień rozpoczynaj od wartościowego śniadania. Potrzebujesz dawki węglowodanów, warzyw i owoców oraz mleka. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wypicie pełnego witamin soku ze świeżo wyciskanych owoców.
Co miesiąc powinnaś zgłaszać się na badanie kontrolne do swojego lekarza prowadzącego ciąże. Możesz w dalszym ciągu ćwiczyć mięśnie kegla. Można je trenować w zasadzie wszędzie, bo jest to bardzo dyskretne ćwiczenie. Warto o tym pamiętać, bo ćwiczenia takie pomagają uniknąć nietrzymania moczu po porodzie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł19 tydzień ciąży
Następny artykuł21 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here