Ciąża to przede wszystkim czas wielkiego oczekiwania i przygotowania na nową sytuację, z którą większość kobiet wcześniej nie miała zbyt wiele wspólnego.
W zależności od tego czy ciąża jest długo planowana czy całkiem niespodziewana o jej istnieniu dowiadujemy się w różnym czasie. Jeżeli ciąża jest długo planowana i wypatrywana co miesiąc to o jej istnieniu często dowiadujemy się już po upływie dwóch tygodni. A dlaczego akurat po takim czasie? Dlatego, że cykl menstruacyjny trwa średnio dwadzieścia osiem dni, zazwyczaj w jego połowie następuje owulacja, podczas której może dojść do zapłodnienia.
Testy ciążowe wykrywają ciąże dwutygodniową, dlatego po upływie tego czasu możemy sprawdzić czy ta oczekiwania ciąża już jest czy jeszcze jej nie ma. Oprócz testu ciążowego możemy wykonania badanie z krwi w laboratorium analiz lekarskim i w ten sposób dowiedzieć się o ciąży. To badanie jest bardziej wiarygodne i wykrywa bardzo wczesną ciążę, natomiast test ciążowy może nieraz się pomylić. Dlatego w sytuacji kiedy nie możemy wykonać badania z krwi potwierdzającego ciążę możemy wykonać kilka testów, najlepiej różnych firm.
Czasami zdarza się, że o ciąży dowiadujemy się później niż po dwóch tygodniach od zapłodnienia. Pierwszym objawem ciąży, który może na to wskazywać jest brak miesiączki. Wtedy o ciąży dowiemy się gdy ma około trzech, czterech tygodni. Zdarza się jednak tak, że pomimo tego, że jesteśmy w ciąży to miesiączka nadal występuje. Nie jest to krwawienie miesiączkowe a tylko plamienie, które czasem na początku trwania ciąży się pojawia. Może to dać mylny obraz o naszym stanie. Złe samopoczucie, które wynika z błogosławionego stanu zganiamy na barki codziennego przemęczenia, nerwów w pracy. Wtedy o ciąży możemy zorientować się około ósmego lub dziewiątego miesiąca.
Po uzyskaniu wstępnej informacji, że nasza ciąża już istnieje należy udać się do lekarza ginekologa aby potwierdzić to u specjalisty i uzyskać szczegółowe informacje co dalej należy zrobić. Na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa najlepiej udać się po około piątym tygodniu. Jest to spowodowane tym, że najwcześniej po piątym tygodniu ciąży lekarz ginekolog może sprawdzić, czy u naszego dziecka bije już serduszko. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi wszystkie niezbędne badania zaleci przyjmowanie niezbędnych leków czy też suplementów diety oraz ustali datę porodu.
Data porodu może nieznacznie ulec zmianie z tego względu, że poród może odbyć się na dwa sposoby. Może być siłami natury i wtedy od planowanej daty porodu należy przyjąć marginesem dwóch tygodni wcześniej i dwóch tygodni dłużej. Nigdy nie wiemy czy dziecko nieco się pośpieszy czy też nie będzie zbyt chętne do przyjścia na świat. Drugą możliwością porodu jest poród przez cesarskie cięcie. W tym przypadku lekarz wyznacza konkretną datę porodu zazwyczaj kilka dni przed datą, która jest wyznaczona na podstawie badań.
Wcześniejszą datę porodu przez cesarskie cięcie wyznacza się w tym celu, aby uniknąć samoistnego rozpoczęcia porodu drogami natury. Poród poprzez cesarskie cięcie zaplanowany jest zazwyczaj wtedy gdy są do tego wskazania ze względu na zdrowie matki lub dziecka. W sytuacji, kiedy ciążą jest to kolejna ciążą mamy i pierwsza odbyła się też poprzez cesarskie cięcie to drugi porób powinien odbyć się również w ten sam sposób. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy od pierwszego porodu minęło już przynajmniej pięć lat. Po tym czasie lekarz może zalecić poród siłami natury.
Młoda mama, która dowiaduje się o ciąży, tej planowanej czy też nie chce przez cały jej czas dbać przede wszystkim o zdrowie dziecka ale też swoje. Co miesiąc odbywa wizyty kontrolne u lekarza, przeprowadza zlecone badania. Między innymi są to badania z krwi, badania poziomu glukozy, badania ktg, padania usg i wiele innych. Młoda mama również chętnie śledzi w internecie informacje jak przebiega rozwój ciąży miesiąc po miesiącu. Takie informacje znajdzie wyszukując chociażby 16 tydzień ciąży. Pod tą frazą są zawarte informacje o rozwoju ciąży w 16 tygodniu.