17 tydzień ciąży

0
1650
17 tydzień ciąży

Z perspektywy biologicznej trudno jest znaleźć proces bardziej fascynujący niż rozwój płodu w łonie matki. Ilość zmian i rewolucji jakie zachodzą na przestrzeni paru tygodni jest ogromna. Matka natura raz po raz pokazuje, że jest niezwyciężona i radzi sobie tam, gdzie ludzie całkowicie by polegli, nawet przy użyciu najbardziej zaawansowanego sprzętu medycznego jaki jest obecnie dostępny na świecie.

Ciąża ludzka trwa średnio przez 38 tygodni. W tym czasie z dwóch połączonych ze sobą komórek wyrasta miniaturka człowieka, która przychodzi na świat zdolna do tego aby oddychać, jeść, widzieć, odczuwać sensacje dotykowe. Oznacza to, że praktycznie każdy tydzień ciąży przynosi cały ogrom nowych zmian do tego, jak zbudowany jest płód i jak działa jego mały organizm.

17 tydzień ciąży do część drugiego trymestru, kiedy to kończy się 4 miesiąc ciąży. Płód jest mniej więcej 13 cm długości i waży zaledwie 140 gramów. Jednakże zaczyna już magazynować swoją własną tkankę tłuszczową, która zapewni, że jego dalszy wzrost będzie znacznie szybszy niż wyglądało to do czasu tego etapu ciąży. Co więcej, na tym etapie płód ma już rozwinięte zalążki wszystkich podstawowych narządów wewnętrznych. Włączyć w to należy także mózg dziecka, choć oczywiście jego rozwój jest dopiero rozpoczęty i daleko do jego końca.

buciki dla dziecka

17 tydzień ciąży przynosi także rozwój stawów i cała struktura kostna w końcu zaczyna ulegać utwardzeniu. Dzięki temu całe ciało płodu jest znacznie silniejsze i stabilniejsze. Oprócz tego jest to także tydzień, w którym to zaczyna się rozwijać układ rozrodczy płodu, włączając w to zarówno cechy zewnętrzne i wewnętrzne.
Co bardzo ważne, w 17 tygodniu ciąży płód zaczyna mieć pewne rysy twarzy, których rozwój jest kontynuowany przez resztę ciąży. Są jednak one już zauważalne, co jest krokiem milowym dla całego rozwoju cech indywidualnych.

Na tym etapie, płód powinien już mieć w miarę rozwinięty zmysł dotyku. Pojawia się także odruch chwytania, który jest bezwarunkowy. Używając swoich rąk, płód może chwytać nawet za pępowinę, co pomaga w wytrenowaniu tego odruchu na czas przyjścia na świat, kiedy to odruch chwytania staje się niezwykle ważny.
Jeżeli ktoś bardzo nie może się doczekać tego, aby usłyszeć bicie serca swojego dziecka, to 17 tydzień ciąży to właśnie ten tydzień, kiedy to można spróbować użyć dopplera aby zlokalizować bicie serca. Jest ono jednak trudne do znalezienia, pomimo tego że w tym tygodniu ciąży serca dziecka bije nawet 160 razy na minutę. Niestety ciało płodu jest jednak tak małe, że trudno jest uzyskać dostęp do niego, który jest na tyle bliski, aby jakichkolwiek sprzęt poza najbardziej czułym był w stanie cokolwiek wyłapać.

17 tydzień ciąży to moment tworzenia się takiego meszku na ciele płodu. Jest on niezwykle ważny jeżeli chodzi o ochronę płodu. Jego skóra jest bowiem przezroczysta i niezwykle wrażliwa na nawet najbardziej delikatne ocieranie. Meszek ma za zadanie chronić od wód płodowych, dlatego też jest bardzo istotny w tym aby zachować płód przy życiu. Meszek płodowy znika jednak przed samym porodem, zatem wiele osób nawet nie wie, że kiedykolwiek on istniał.

obrazek dla mamy

Warto pamiętać, że każdy tydzień ciąży przynosi duże zmiany nie tylko dla płodu, ale także dla samej kobiety w ciąży. Rozwój płodu obciąża cały jej organizm i powoduje szereg zmian, których zadaniem jest zapewnić, że kobieta ma wystarczająco siły aby donosić ciąże. Chodzi tutaj o to między innymi o przyrost masy ciała. W 17 tygodniu ciąży kobieta powinna przytyć od 2 do 4 kilogramów.

Po tym czasie cały przyrost wagi będzie postępował już znacznie szybciej, zatem od tego momentu warto jest to kontrolować. Ważne jest aby dostarczyć wszystko co potrzebne zarówno dla organizmu matki, jak i płodu. Ale jednocześnie niezwykle istotna jest jakość diety oraz ciągłe prowadzenie stonowanego ruchu fizycznego, co utrzymuje kobietę w dobrej kondycji. Jednakże przy odpowiednim nastawieniu i dokładnym pilnowaniu wszystkiego co ważne, kobieta na pewno nie powinna mieć problemów z ciążą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł16 tydzień ciąży
Następny artykuł18 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here