18 tydzień ciąży

0
1290
bocian

Ciąża jest stanem, do którego dąży wiele kobiet. Z myślą o swoim dziecku, w ciąży każdy powinien dbać o swoje zdrowie jak najbardziej jest to możliwe. Wszystko co robi kobieta w ciąży w jakimś stopniu odbija się bowiem na tym jak rozwija się jej dziecko i czy nie dojdzie do jakichkolwiek komplikacji.

Ciąża może się wydawać długim stanem. Trwa 9 miesięcy, czyli około 38 tygodni. Jednakże biorąc od uwagę to jak wiele zmian zachodzi wtedy w organizmie dziecka, to 9 miesięcy to bardzo krótki okres czasu. Wszystkie tygodnie trwania ciąży są pełne nowych zmian rozwojowych w organizmie dziecka.

łóżeczka dla dzieci

Dla przykładu, 18 tydzień ciąży płód ma już długość około 15 centymetrów i powinien ważyć do 200 gramów. Wydaje się to bardzo niewielkim wynikiem, jednakże zawsze należy pamiętać, że jest to rozwój z dwóch bardzo małych komórek, które się spotkały i zaczęły rozwijać jako jeden spójny organizm. Co więcej, płód potrafi już magazynować swoją tkankę tłuszczową, zatem jego wzrost jest znacznie ułatwiony niż był on na poprzednich etapach. Wszystkie podstawowe narządy są rozwinięte, a proporcje w ciele zachowanie. Na dobrą sprawę, 18 tydzień ciąży to czas, kiedy płód zaczyna przypominać dziecko. Nawet jego ręce i nogi mają już rozwinięte palce, na których można dostrzec linie papilarne. Skóra jest jednak cieniutka, przezroczysta i wciąż bardzo podatna do uszkodzenia.

Z tego właśnie powodu skóra na tym etapie jest pokryta werniksem i lanugo, aby zapewnić że płód jest ochroniony przed samymi wodami płodnymi. Wszystko to zniknie jeszcze przed porodem, dlatego też mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia takiego meszku płodowego, ani z tego jak ważną rolę on pełni w rozwoju płodowych.

To co wyróżnia 18 tydzień ciąży na tle tych poprzednich jest to, jaki krok milowy jest wtedy podejmowany gdy chodzi o rozwój nerwowy płodu. Dochodzi wtedy bowiem to procesu mielinizacji, kiedy to zakończenia nerwowe w rdzeniu kręgowym, a także w mózgu, czyli w centralnym układzie nerwowych, są ochraniane za pomocą mieliny. Przed rozpoczęciem mielinizacji, układ nerwowy płodu był znacznie mniej wydajny i nie potrafi poradzić sobie ze sprawną pracą.

Jednakże mielinizacja zapewnia, że cały rozwój nerwowy od tego momentu przechodzi lawinowo i jest bardzo intensywny, dzięki nowej ochronie na powierzchni wszystkich nerwów płodu. W wielu przypadkach osoby, które rodzą się z różnego rodzaju schorzeniami dotyczącymi układu nerwowe cierpią na to właśnie dlatego, ponieważ proces mielinizacji podczas jego rozwoju płodowego był w jakiś sposób zaburzony.

18 tydzień ciąży

Warto też wiedzieć, że 18 tydzień ciąży jest czasem, kiedy to płód jest już bardzo zdolny do tego, aby rejestrować różnego rodzaju sensacje. Jego zmysły rozpoczynają zawrotny rozwój, dzięki któremu może on nie tylko reagować na dotyk, ale także wyczuwać swoje bicie serca czy też pracę jelit. Może nawet przestraszyć się jeżeli spoza organizmu kobiety dochodzą duże odgłosy. Warto jest też zauważyć, że na tym etapie płód ma już pewnego rodzaju cykl dobowy. Śpi i budzi się w konkretnych godzinach. Wiele kobiet uczy się tego rytmu i na podstawie tego wyczuwa, czy dziecko zachowuje się jak powinno. Niekiedy w ten sposób można wyczuć, czy nie zachodzi nagła konieczność wizyty u lekarza aby potwierdzić stan w jakim jest dziecko. Mocne ruchy są oznaką stresu i często mogą wskazywać na to, że konieczne jest cesarskie cięcie.

W 18 tygodniu ciąży dużo zmian dotyczy także matki. Kobieta zaczyna czuć pewne drobne ruchy płodu, co w większości przypadków jest bardzo wyczekiwanym czasem. Oprócz tego zaczyna przybierać na wadze, ponieważ zapotrzebowanie na tłuszcz jakie ma dziecko jest bardziej zwiększone. Musi zatem pilnować swojej diety i dbać o to, aby pokarm jaki spożywa był pełen prawdziwych substancji odżywczych, nie zaś pustych kalorii. Pomoże to także w tym, aby uniknąć niepotrzebnie wysokiego skoku wagi, którą później można z trudem zrzucać po samej ciąży. Jednakże przy rozsądnym podejściu, kobiety bez problemu mogą znieść ciąże i cieszyć się dużym zdrowiem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł17 tydzień ciąży
Następny artykuł19 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here