19 tydzień ciąży

0
1611
19 tydzień ciąży

19 tydzień to już prawie połowa ciąży.
Dziecko jest mniej więcej wielkości dużego mango. Jego waga to około 200 gramów, zaś długość powinna dochodzić do 16 centymetrów. Maluch cały czas bardzo intensywnie się rozwija, dlatego rośnie jego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze.

W związku z tym przyszła mama może odczuwać jeszcze większe niż do tej pory zmęczenie. Aby poprawić swoje samopoczucie, powinna dbać o odpowiednie odżywianie, a więc zróżnicowana dietę, bogatą w różne składniki.

Bez względu na płeć dziecka, posiada ono już rozwinięte narządy płciowe. Pozwala to na określenie płci dziecka podczas USG połówkowego. Oczywiście pod warunkiem, że maluch zdecyduje się podzielić tą wiadomością z rodzicami. Niejednokrotnie zdarza się tak, że podczas badania dziecko uparcie układa się w taki sposób, że jego narządy płciowe są niewidoczne, a lekarz może tylko zgadywać. Zamiast naciskać i ryzykować, że informacja, którą uzyskamy, nie będzie zgodna z prawdą, lepiej uzbroić się w cierpliwość i poczekać do kolejnego badania. W przeciwnym razie może się okazać, że będziemy zmuszeni do przemalowywania całego pokoju z różu na błękit albo wymiany całej garderoby naszego malucha.

kobieta

W tym okresie na skórze dziecka zaczyna się wytwarzać maź płodowa. To śliska substancja, która chroni delikatną skórę dziecka przed bezpośrednią stycznością z płynem owodniowym. Tuż po porodzie dzieci bardzo często są nią pokryte, a pozbycie się resztek mazi płodowej ze skóry malucha może zająć nawet kilka tygodni. Obecność dużej ilości mazi płodowej na skórze jest obserwowana przede wszystkim u wcześniaków.
Bardzo intensywnie rozwija się także układ nerwowy dziecka. W ten sposób przygotowuje się ono do życia poza brzuchem mamy.

Jeśli mama uważnie będzie obserwować aktywność malucha, może zauważać prawidłowości w dobowym rytmie jego funkcjonowania. Powoli zaczynają się wyodrębniać fazy snu i czuwania. Można zauważyć, że dziecko przebudza się pod wpływem głośnych dźwięków czy ruchu. Dzięki temu, że dziecko cały czas ma jeszcze dość dużo miejsca w macicy, może się swobodnie poruszać. Wiele mam zauważa, że właśnie w tym okresie ruchy dziecka były najintensywniejsze.

Jeśli w którymś momencie nie będziesz ich czuć, dobrze jest zjeść solidny posiłek bogaty w węglowodany, a następnie ułożyć się wygodnie do odpoczynku. Pobudzone w ten sposób dziecko szybko da o sobie znać. Z kolei w czasie wzmożonej aktywności mamy, na przykład podczas spacerów czy tańca, większość dzieci utulonych spokojnym kołysaniem, udaje się na spoczynek. W organizmie dziecka tworzą się miliony nowych połączeń nerwowych.

ładne buty

W 19 tygodniu ciąży w organizmie kobiety zwiększa się poziom relaksyny, hormonu odpowiedzialnego za rozluźnienie stawów. To dzięki niemu podczas porodu kości miednicy ułożą się tak, że dziecko bez problemu powinno zmieścić się w kanale rodnym.
Pozostałe zmiany zachodzące w organizmie kobiety mogą nie być już tak przyjemne. W okolicy 19 tygodnia większość przyszłych mam obserwuje już wyraźny wzrost wagi. Ciążowy brzuszek staje się doskonale widoczny. Zaskakujące może się okazać to, że oprócz brzucha kobiecie rosną również stopy. Zdarza się, że ich wielkość zmienia się nawet o cały rozmiar. Niestety, po porodzie nie zawsze wracają do swojego normalnego wyglądu.

Oznacza to, że część kobiet będzie musiała się na stałe pożegnać z ulubionymi butami sprzed ciąży. Na szczęście nie ma tego złego, co ostatecznie nie wyszłoby na dobre. W końcu każda okazja do uzupełnienia swojej garderoby o nową parę butów jest dobra.
19 tydzień ciąży to czas, kiedy przyszłe mamy zaczynają z większą intensywnością odczuwać dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Aby je zniwelować, dobrze jest zacząć uczęszczać na zajęcia na basenie albo specjalną gimnastykę dla kobiet w ciąży, oczywiście pod warunkiem, że lekarz prowadzący ciąże nie ma ku temu żadnych zastrzeżeń. Im szybciej zaczniemy ćwiczyć, tym większe szanse na to, że pod koniec ciąży cały czas będziemy jeszcze dobrze się czuć, a ból kręgosłupa nie będzie zbytnio nam doskwierał.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł18 tydzień ciąży
Następny artykuł20 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here