21 tydzień ciąży

0
1333
21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży to taki półmetek. Na pewno przywykłaś już do zupełnie nowego dla ciebie stanu i w końcu uświadomiłaś sobie w pełni, że naprawdę zostaniesz mamą. Prawdopodobnie też zaczęłaś się tym wreszcie porządnie cieszyć.

Już nie możesz się doczekać chwili, w której po raz pierwszy weźmiesz swoje dziecko na ręce, utulisz je w ramionach i ukołyszesz do snu, a później z dnia na dzień będziesz obserwować zachodzące w nim zmiany i jego ogólny rozwój. Póki co staraj się jednak celebrować samą ciążę. Najgorsze masz już za sobą, bo nudności i wymioty na dobre minęły i teraz możesz już tylko czekać, aż dziecko przyjdzie na świat. Ciesz się tym razem z rodziną i bliskimi. Taka sytuacja może się już więcej nie powtórzyć, zwłaszcza jeśli nie planujesz mieć więcej dzieci.

Oczywiście to, że część dolegliwości (tych najgorszych) zupełnie minęła, nie oznacza, że od teraz już codziennie będziesz czuć się świetnie. W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży w twoim organizmie dalej zachodzą rozmaite zmiany. W pewnym momencie zaczniesz je odczuwać podczas stania czy chodzenia – nawet minimalna i mało intensywna aktywność fizyczna zacznie wywoływać u ciebie bóle odczuwalne w dolnej części kręgosłupa. Kręgosłup będzie zmieniać bowiem swoją pozycję. Zazwyczaj dochodzi do tego już w dziewiętnastym tygodniu, ale często bywa tak, że ból pojawia się jednak nieco później. Na pewno będziesz go odczuwać.

mama i tata

Pamiętaj jednak, że zawsze możesz przeciwstawić się wszelkim dolegliwościom lub chociażby je zminimalizować, aby nie były one aż tak uporczywe i uciążliwe. Jeżeli więc ból pojawia się najczęściej wtedy, gdy siedzisz albo wygodnie odpoczywasz na kanapie, spróbuj podnieść obie nogi do góry i uprzyj je na jakimś podwyższeniu – np. stoliczku lub taborecie. Unikaj jednak długotrwałego siedzenia. Jeżeli oglądasz telewizję lub pracujesz przy komputerze, przynajmniej raz na pół godziny wstać z miejsca i chociażby przejdź się po pokoju. Ogólnie rzecz biorąc w ciągu dnia powinnaś być jak najbardziej aktywna fizycznie. Ruch tylko ci pomoże. To właśnie dzięki niemu ból nie będzie aż tak bardzo odczuwalny.

A co się dzieje z dzieckiem w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży?

Póki co maluszek wciąż nie jest w stanie otworzyć oczu i spojrzeć na otaczający go świat, którym w tym momencie jest dla niego twoja macica, ale za to coraz mocniej odczuwa różne bodźce docierające do niego z zewnątrz. Potrafi zareagować nawet na zmianę światła. Teoretycznie nie jest ona dla niego dostrzegalna, ale jednak jakimś cudem ją odczuwa i może np. stawać się bardziej ruchliwy w momencie, gdy znajdziesz się w jakimś jasnym i mocno naświetlonym otoczeniu.

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że jego cykl dobowy wygląda tak samo jak u osób dorosłych. Nawet w nocy twojego dziecko wcale nie musi spać. Często jest wręcz przeciwnie. Usypiają go przede wszystkim twoje różne ruchy, dlatego też maluszek najczęściej zasypia, gdy ty spacerujesz albo po prostu stoisz lub jesteś bardziej aktywna. Maluszek stopniowo nabiera też coraz lepszej odporności. Staje się także coraz większy. Zazwyczaj w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży mierzy już ponad dwadzieścia centymetrów, a jego waga wzrasta do ok. 360 g.

w ciąży

Twoje ciało także coraz intensywniej przygotowuje się do ciąży. Zupełnie normalne są więc różne dolegliwości zdrowotne, które niestety nawet na tym etapie wciąż mogą ci dokuczać. 21 tydzień ciąży najczęściej wiąże się z pogorszeniem wzroku. Niektóre hormony, wydzielające się w kobiecym organizmie w trakcie ciąży, mogą bowiem prowadzić do osłabienia wzroku, czym nie powinnaś jednak się martwić, bo jest to proces w pełni naturalny i zupełnie normalny.

Gdy tylko urodzisz dziecko, znowu będziesz prawidłowo widzieć. Jeżeli jednak ten objaw naprawdę mocno ci dokucza, bo np. widzisz podwójnie lub twoje oczy zachodzą dziwną mgłą, udaj się na dodatkowe badanie optyczne lub okulistyczne, by to wszystko sprawdzić. Ogólnie rzecz biorąc powinnaś regularnie się badać. Tylko w taki sposób sprawdzisz, czy z twoim organizmem aby na pewno jest wszystko w porządku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł20 tydzień ciąży
Następny artykuł22 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here