Nadciśnienie, zawał serca, miażdżyca – to poważne schorzenia dotykające wielu Polaków. W ich leczeniu stosuje się odpowiednią farmakoterapię oraz zabiegi. Dodatkowym wsparciem w terapii schorzeń serca i układu krążenia jest rehabilitacja kardiologiczna. Co warto wiedzieć na jej temat?
Rehabilitacja kardiologiczna – co to jest?
Rehabilitacją nazywa się ogół czynności skoncentrowanych na pomocy pacjentowi w powrocie do zdrowia.
Chociaż rehabilitacja często kojarzona jest z urazami czy kontuzjami, to jednak ma ona znacznie szersze zastosowanie. Jednym z przykładów jest rehabilitacja kardiologiczna, która prowadzona jest jako wsparcie w leczeniu schorzeń serca i układu krążenia.
Rehabilitacja ta skoncentrowana jest na poprawie stanu chorego. Dzięki niej może on lepiej radzić sobie z codziennymi czynnościami, odzyskać właściwą sprawność i zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby.
Dodatkowo, rehabilitacja kardiologiczna może wydłużyć życie pacjenta. Stanowi przy tym wsparcie w prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Rehabilitacja kardiologiczna – kiedy należy z niej skorzystać?
Z rehabilitacji kardiologicznej mogą korzystać wszyscy pacjenci, u których zdiagnozowano schorzenia serca oraz układu krążenia. Najczęściej jest ona zalecana przez lekarza prowadzącego – kardiologa.
Rehabilitacja ta jest wskazana zarówno w przypadku początkowych faz rozwoju chorób kardiologicznych, jak również w przypadku ich znacznego zaawansowania. Można prowadzić ją również po zabiegach na sercu.
Wskazania do rehabilitacji kardiologicznej:
– zawał serca
– nadciśnienie tętnicze
– niewydolność krążenia
– miażdżyca
– zaburzenia rytmu serca
– angioplastyka wieńcowa
– wszczepienie i wymiana zastawki serca
– pomostowanie aortalno-wieńcowe, tzw. bajpasy
– wszczepienie stymulatora – rozrusznika serca
– wady wrodzone i nabyte serca
– przeszczep serca
Wobec tego, rehabilitacja ta jest dużym wsparciem w leczeniu wielu schorzeń serca, które dotykają osób w różnym wieku – nie tylko seniorów, lecz obecnie pacjentów coraz to młodszych.
Rehabilitacja kardiologiczna – jak przebiega?
Rehabilitacja w leczeniu chorób kardiologicznych jest zależna od stanu chorego, w tym od jego schorzenia. Schemat rehabilitacji jest dopasowywany indywidualnie przez rehabilitanta.
W przypadku zabiegów, które wpływają na sprawność pacjenta, rehabilitacja rozpoczyna się od pomocy w codziennych czynnościach. Gdy pacjent może już samodzielnie stanąć na nogi, wówczas rehabilitacja kardiologiczna koncentruje się na poprawie kondycji fizycznej pacjenta.
U pacjentów kardiologicznych najczęściej rehabilitacja odbywa się głównie poprzez odpowiednie ćwiczenia i sporty, które nie stanowią nadmiernego obciążenia dla serca, a przy tym wspierają jego pracę.
W chorobach serca i układu krążenia zalecane są:
– ćwiczenia fizyczne
– spacery
– nordic walking
– pływanie
– jazda na rowerze
Pacjent może również otrzymać skierowanie na różne zabiegi fizykoterapeutyczne, które mogą pomóc mu w powrocie do zdrowia, na przykład mogą one odbywać się podczas pobytu w uzdrowisku.
W ramach rehabilitacji kardiologicznej pacjent dowiaduje się również, jak zmienić swój tryb życia, co pozwoli mu na samodzielne dążenie do zdrowia, na przykład poprzez prowadzenie zbilansowanej diety i zrzucenie nadmiaru kilogramów.
Rehabilitacja kardiologiczna – gdzie można z niej skorzystać?
Najczęściej rehabilitacja kardiologiczna rozpoczyna się w szpitalu – od razu po wykonaniu zabiegów. Następnie pacjent może być skierowany do skorzystania z rehabilitacji w odpowiednich placówkach, na przykład w uzdrowiskach – sanatoriach, a także w placówkach rehabilitacyjnych współpracujących z NFZ oraz tych prywatnych.
Warto pamiętać także o tym, że ważna jest rehabilitacja domowa, na przykład poprzez właściwe ćwiczenia fizyczne oraz innego rodzaju aktywność fizyczną.
Podsumowując, rehabilitacja kardiologiczna ma bardzo duże znaczenie w powrocie do zdrowia po zaostrzeniu chorób serca i układu krążenia. Warto z niej korzystać, aby zachować właściwą kondycję i dobre samopoczucie na wiele kolejnych lat.